Przetarg na żłobek przy ul. Lubockiej
Pomieści 60 maluchów, będzie wykonany w technologii modułowej i naszpikowany rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska. Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił przetarg na projekt i budowę żłobka samorządowego na Wzgórzach Krzesławickich. Oferty na projekt i budowę żłobka można składać do dziś, 10 października do godz. 10.30.
Dzielnica XVII Wzgórza Krzesławickie wzbogaci się o kolejny żłobek samorządowy. Tym razem Zarząd Inwestycji Miejskich planuje zlecić przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwolenia na budowę oraz realizację robót dla nowej placówki u zbiegu ulic Lubockiej i Łuczanowickiej.
– Będzie to budynek jednokondygnacyjny wykonany w technologii modułowej, z możliwością wykonania w przyszłości nadbudowy w tej samej technologii, z zastosowaniem ekologicznych rozwiązań – informuje Łukasz Szewczyk, dyrektor ZIM.
Podstawą dla projektanta i wykonawcy jest koncepcja i program funkcjonalno-użytkowy przygotowany na zlecenie ZIM przez pracownię ah! Design Agnieszka Hornowska. Zakłada się, że nowy żłobek przyjmie ok. 60 dzieci. Budynek będzie posiadał czytelny układ modułowy, z dwoma korytarzami umieszczonymi w kierunku wschód–zachód, pomiędzy którymi znajdują się centralne moduły.
- Jeden z nich będzie wyższy, doświetlający pośrednio korytarz. Południowy, główny korytarz będzie przeznaczony głównie dla dzieci i opiekunów – zapewni komunikację między salami i szatnią. Z kolei północny korytarz będzie skomunikowany z zapleczem administracyjnym, technicznym oraz kuchennym.
- Wzdłuż głównego korytarza ulokowane będą sala wielofunkcyjna, a także 3 sale pobytu mogące pomieścić maksymalnie 21 dzieci w każdej z nich. Będą miały one bezpośrednie połączenie z tarasem, ogródkiem i placem zabaw poprzez przesuwne okna w elewacji południowej.
- Ochronę przed słońcem w okresie letnim zapewnią podcienia z regulowanymi żaluzjami/markizami. Salę mają również możliwość połączenia poprzez mobilną ścian. W kuchni przewiduje się przygotowywanie posiłków własnych.
- Źródłem ciepła dla instalacji grzewczej i ciepłej wody użytkowej budynku żłobka będzie układ hybrydowy z kotłem gazowym kondensacyjnym z zamkniętą komorą spalania o wysokiej sprawności oraz minimum dwie powietrzne pompy ciepła. Na dachu zamontowane będą panele fotowoltaiczne.
- Woda deszczowa będzie gromadzona w zbiorniku retencyjnym na potrzeby instalacji wewnętrznych (wykorzystanie „szarej wody” np. do spłukiwania toalet) oraz do podlewania zieleni, w ilości min. 70 proc. odpadu, pozostała część będzie trafiała z opóźnieniem do kanalizacji deszczowej.
- Zastosowana będzie instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, filtrami HEPA i czujnikiem CO2.
- Teren wokół żłobka będzie zagospodarowany głównie niską zielenią łąkową, krzewami i niskimi drzewami. Rośliny powinny sprzyjać zatrzymywaniu wody w gruncie. Należy wykorzystywać gatunki rodzime, bezpieczne dla dzieci. Ponadto, wygospodarowany będzie teren na założenie ogródka warzywnego lub ziołowego. Powstanie plac zabaw wyposażony w urządzenia zabawowe dostosowane do wieku dzieci z dużą piaskownicą.
Oferty w przetargu na projekt i budowę żłobka przy ul. Lubockiej można składać do 10 października do godz. 10.30. Wybrany w przetargu wykonawca będzie miał 16 miesięcy na realizację zadania licząc od daty podpisania umowy. Więcej informacji o przetargu można znaleźć na stronie ZIM.
Inwestycja posiada dofinansowanie w ramach rządowego programu Maluch+ na lata 2022–2029 ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).