górne tło

Rewitalizacja Zakrzówka z wyróżnieniem

Rewitalizacja dawnego kamieniołomu, stworzenie parku oraz kąpieliska w ogólnodostępnej, bezpiecznej przestrzeni zostało docenione w dwóch konkursach – Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku oraz Lodołamaczach 2024 – edycji regionalnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu wyniku projekt rewitalizacji parku Zakrzówek to „znakomity przykład stworzenia unikalnej przestrzeni rekreacyjnej na terenie dawnego kamieniołomu wapienia. Integrując funkcje społeczne, edukacyjne i wypoczynkowe, projekt skutecznie zminimalizował ingerencję w naturalny krajobraz” – dodała kapituła konkursu.

Większe bezpieczeństwo

Kluczowym celem było zwiększenie bezpieczeństwa i dostępności tego wyjątkowego obszaru, jednocześnie chroniąc jego różnorodność biologiczną. Jednym z najbardziej innowacyjnych elementów są pływające pomosty i baseny, które zlokalizowano w istniejącym zbiorniku wodnym.

Pomosty o łukowatym kształcie harmonijnie wpisują się w naturalny brzeg, podczas gdy różnorodne baseny – o różnych głębokościach – oferują atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Projekt wprowadza także obwodową ścieżkę, która zapewnia płynny dostęp do całego parku, integrując różne formy ruchu: piesze, rowerowe i kołowe.

Większa dostępność

Z kolei kapituła konkursu regionu małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego i śląskiego przyznała wyróżnienie w kategorii Przyjazna Przestrzeń dla parku Zakrzówek oraz prof. Marcina Furtaka i Pracowni Projektowej F-11 za przystosowanie projektowania uniwersalnego oraz najlepszych rozwiązań urbanistycznych i architektonicznych w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.