górne tło

„Ciepłe mieszkanie”: dotacje dla wspólnot mieszkaniowych

Zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, uruchomienie mikroinstalacji fotowoltaicznej czy sporządzenie audytu energetycznego to przykładowe zadania, na jakie wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dotację w ramach programu „Ciepłe mieszkanie” na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. 7 października rozpocznie się nabór wniosków o udzielenie tego dofinansowania i potrwa do 18 października.

Głównym celem programu jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów i gazów cieplarnianych poprzez ulepszenie efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Program jest realizowany ze środków udostępnionych Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a następnie przekazywanych przez Gminę Miejską Kraków wspólnotom mieszkaniowym. Zgodnie z zasadami programu, wspólnoty, które realizują spełniające warunki dofinansowania przedsięwzięcie, powinny obejmować od trzech do siedmiu lokali mieszkalnych.

Na jakie zadania może być udzielona dotacja?

Wsparciem objęte będą takie przedsięwzięcia jak:

Dodatkowo za koszt kwalifikowany może zostać uznane sporządzenie dokumentacji: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy ornitologiczna i chiropterologiczna, w przypadku spełnienia warunków określonych w regulaminie programu.

Dofinansowanie nie obejmuje wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe na nowe źródła ciepła.

Kto może ubiegać się o dotację?

Uprawnionymi do składania wniosków o udzielenie dotacji są wspólnoty mieszkaniowe obejmujące od trzech do siedmiu lokali mieszkalnych.

Wysokość dotacji

Maksymalna kwota dotacji wynosi 60 proc. kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 150 tys. zł. Ewentualnie prowadzona działalność gospodarcza w budynku nie może przekraczać 30 proc. powierzchni całkowitej budynku i będzie wpływała na wysokość dofinansowania (proporcjonalne pomniejszanie).

Więcej informacji o naborze można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa. Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dofinansowania można także uzyskać osobiście w Krakowskim Centrum Doradztwa Energetycznego Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK: Rynek Podgórski 1, pokój 8, od poniedziałku do czwartku w godz. 7.40–15.30, a w piątek w godz. 7.30–15.30 lub telefonicznie pod numerem infolinii Wydziału: 12 616 8848.