17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia odbędzie się w dniach 6–15 grudnia w Krakowie pod hasłem „You Are So Fucking Special”.
Boska Komedia to najważniejszy festiwal teatralny w kraju, najbardziej rozpoznawalna dla międzynarodowego środowiska teatralnego marka. To miejsce prezentacji najważniejszych przedstawień sezonu i produkcji poszukujących młodych twórczyń i twórców. Co równie ważne – to przestrzeń debat i wymiany idei, czasem gorących sporów, a gdy opadnie temperatura kolejnych prezentacji spotkań artystek i artystów, selekcjonerów ze świata, krytyczek i krytyków – w luźniejszej atmosferze Klubu Festiwalowego.
Podczas 17. edycji zostanie zaprezentowane około dwadzieścia starannie wybranych spektakli z Polski, kilka żywo dyskutowanych produkcji zagranicznych oraz przedstawienia przygotowane przez studentki i studentów szkół teatralnych.
Polskie spektakle pokazywane jak co roku w ramach konkursu Inferno oceni międzynarodowe jury, które wyróżni wchodzące w dialog z trudną współczesnością produkcje cechujące się najbardziej oryginalnym stylem i przesłaniem, zrozumiałym niezależnie od ich kulturowego kontekstu. Purgatorio zaprezentuje najciekawsze spektakle pozakonkursowe, bez których nie da się mówić o obrazie polskiego teatru ostatnich miesięcy. Paradiso to laboratorium – eksperymenty, młodych talentów, wyrosłe z poszukiwania własnej tożsamości teatralnej, które było i jest jednym z najbardziej znaków rozpoznawczych Boskiej.
W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem „You Are So Fucking Special”, które – jako emblematyczny cytat z utworu angielskiego zespołu Radiohead – ukazuje indywidualizm twórczyń, twórców i każdej/każdego z widzek/widzów festiwalu, akcentuje wyjątkowość każdej ludzkiej historii. Dyrektor artystyczny Boskiej, Bartosz Szydłowski, wyjaśnia: To manifest akceptacji i afirmacji różnorodności. Nasze dramatyczne opowieści – nawet te pełne bólu – mogą dawać nadzieję i siłę.
A jednocześnie Boska Komedia jest festiwalem trudnych pytań, nie boi się prowokacji, podważenia samopoczucia środowiska artystycznego oraz – co jeszcze bardziej istotne – badania nastrojów dramatycznie spolaryzowanych społeczeństw Zachodu. Czy rzeczywiście możemy już rozpłynąć się w poczuciu, że jesteśmy wybrańcami i doskonale nam idzie budowanie świata? A może jednak tylko karmimy się przekonaniem, żeśmy „fucking special”, a tak naprawdę zabrakło nam krytycznego spojrzenia na samych siebie? Żyjemy w czasach rozszalałej autokreacji wszystkich i każdego, więc warto, byśmy się z tym tematem zderzyli. Nie ma ku temu lepszej okazji, niż Boska Komedia.
Boska Komedia to festiwal, który inspiruje do refleksji i dyskusji. Wypełniają go nie tylko spektakle, ale również spotkania z twórczyniami i twórcami, koncerty, panele dyskusyjne i nocne rozmowy w teatralnym klubie, gdzie żywe dyskusje o świeżo obejrzanych przedstawieniach tworzą unikalną atmosferę. To nie tylko celebracja teatru, ale i zbudowanie przestrzeni dla dialogu między ludźmi i ideami.
Za tegoroczną, mocną kreację wizualną odpowiada Victor Soma.
Boska Komedia odgrywa też kluczową rolę w promocji polskiego teatru na arenie międzynarodowej. W ramach wizyt studyjnych dyrektorki i dyrektorzy festiwali, kuratorzy i kuratorki, programerki i programerzy z całego świata będą miały i mieli szansę zapoznać się z twórczością polskich artystów i artystek i włączyć ich spektakle do programów najważniejszych wydarzeń teatralnych na wszystkich kontynentach. Program został przygotowany z myślą o międzynarodowej publiczności, a symultaniczne tłumaczenia oraz napisy podczas spektakli zapewnią wszystkim odbiorczyniom i odbiorcom pełen dostęp do bogatej oferty festiwalowej.
Boska Komedia od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem – bilety wyprzedają się jednego dnia, a publiczność głodna teatralnych emocji, ustawia się w kolejkach po wejściówki. Festiwal jest miejscem, w którym spotykają się gwiazdy teatru, ale przede wszystkim to święto widzów i widzek, którzy współtworzą tę niepowtarzalną atmosferę.
W tym roku program oraz skład jury i wszystkie informacje artystyczne zostaną ogłoszone podczas konferencji prasowej. Kilka dni później na stronie boskakomedia.pl ruszy sprzedaż biletów.
Organizatorki i organizatorzy dokładają starań, by nie zabrakło miejsc dla chętnych, a Ci, którzy nie będą mogli zdobyć biletów na wszystkie upragnione spektakle, mieli poczucie uczestnictwa poprzez udział w spotkaniach, debatach i wydarzeniach otwartych.
Organizatorem Festiwalu jest Teatr Łaźnia Nowa, instytucja kultury Miasta Krakowa. Partnerem jest IAM – Instytut Adama Mickiewicza. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.