Podczas 11. sesji Rady Miasta Krakowa radni przegłosowali uchwałę w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwę „Zakrzówek - enklawa wschodnia".
Skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została złożona w związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Małopolskiego z 3 października 2024 r., stwierdzającego nieważność uchwały nr VIII/164/24 Rady Miasta Krakowa z 28 sierpnia 2024 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwę „Zakrzówek - enklawa wschodnia". Wykonanie uchwały powierzone zostało Prezydentowi Miasta Krakowa.
Projekt uchwały, według druku nr 262, został złożony przez grupę radnych. W ich opinii w wydanym rozstrzygnięciu, organ nadzoru wskazał na naruszenie w sposób istotny obowiązującego porządku prawnego wskazując między innymi, iż dokumenty stanowiące podstawę podjęcia uchwały nie odzwierciedlają stanu obecnego i nie odnoszą się do całego obszaru ustanowionego użytku, nie mogą być zatem uznane za wystarczające do jej podjęcia, w tym w szczególności z uwagi na brak waloru aktualności.
- Ponadto organ nadzoru zwrócił uwagę, iż w orzecznictwie podnoszone jest, iż objęcie obszaru formą ochrony przyrody jaką jest ustanowienie użytku ekologicznego, a jednocześnie objęcie tego samego obszaru zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nadanie mu przeznaczenia zabudowy mieszkaniowej wielkorodzinnej, wzajemnie się wykluczają. Dokumenty, w oparciu o które podjęta została uchwała nie wykazują w sposób nie budzący wątpliwości, że obszar objęty ustanowionym użytkiem był w chwili procedowania i podejmowania uchwały cenny przyrodniczo tj. występowały na nim zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. W ocenie organu nadzoru Rada Miasta Krakowa podejmując kwestionowaną uchwałę nie wykazała w sposób wystarczający, by teren objęty obszarem chronionym posiadał walory opisane w art. 42 ustawy o ochronie przyrody. Zdaniem organu nadzoru, spełnienie przesłanki z wyżej wymienionego artykułu winno wynikać z aktualnie sporządzonych dokumentów przez podmioty posiadające specjalistyczną wiedzę w tym zakresie. Brak istnienia tych materiałów dowodzi, że uchwała będąca przedmiotem czynności nadzorczych została podjęta arbitralnie i dowolnie – piszą radni w uzasadnieniu do projektu uchwały.
- Wniosek o ustanowienie użytku ekologicznego został złożony w 25 września 2023 r. przez zespół naukowców z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, Instytutu Nauk o Środowisku UJ, Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ, Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Towarzystwa Herpetologicznego NATRIX, a zatem przez podmioty posiadające wysokospecjalistyczną i dogłębną wiedzę, które zwróciły uwagę na ryzyko negatywnego wpływu planowanych na przedmiotowym terenie inwestycji na rzadkie gatunki zwierząt, a także zagrożenie siedlisk przyrodniczych i stanowisk rzadkich gatunków flory – możemy przeczytać w uzasadnieniu do projektu uchwały.
W ocenie Rady Miasta Krakowa zarówno data złożenia wniosku, jak i również wysoka ranga i autorytet składających go podmiotów, świadczyły o jego aktualności i rzetelności. Ponadto projekt uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Zakrzówek- enklawa wschodnia" (druk nr 121) zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o ochronie przyrody został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Krakowie (postanowienie z 7 sierpnia 2024 r. sygn. OP.625.1.2024.BZ), który w rzeczonym postanowieniu, nie kwestionował aktualności dokumentów w oparciu, o które przygotowano projekt uchwały.
W związku z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Małopolskiego z 3 października 2024 r. oraz wsłuchaniu się w głosy środowiska naukowego, aktywistów ekologicznych i mieszkańców. Rada Miasta Krakowa postanowiła wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, stwierdzające nieważność uchwały Nr VIII/164/24 Rady Miasta Krakowa z dnia 28 sierpnia 2024 r. w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego pod nazwą „Zakrzówek- enklawa wschodnia".
W czasie sesji 9 października 2024 r. projekt uchwały grupy radnych w trybie jednego czytania przedstawili radni: Joanna Hańderek oraz Łukasz Maślona. Rada po dokładnym rozpatrzeniu i zakończonej dyskusji podjęła uchwałę nr XI/215/24.