Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada w Krakowie i online odbywa się IX edycja jedynego w Polsce Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiają o przyszłości Europy oraz innych bieżących wyzwaniach, przed którymi stoi współczesny świat.
Główne ścieżki tematyczne kongresu dotyczą: polityki klimatycznej, odpowiedzialnej polityki inwestycyjnej, etyki w życiu publicznym, kompetencji przyszłości, krajobrazu miast i ich cyfrowej transformacji.
Wśród ponad 80 punktów programu poruszone zostaną kwestie takie jak:
Na kongresie wystąpi blisko 300 prelegentek i prelegentów ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury. Wśród już potwierdzonych gości znajdują się:
Każda edycja Open Eyes Economy Summit ma swoje hasło przewodnie. W tym roku będzie nim „Dusza Europy”. Program wydarzenia obejmuje wystąpienia i debaty odnoszące się do sytuacji i przyszłości Europy, w tym do jej intelektualnej i etycznej witalności. Europa pozostaje w wielowymiarowym kryzysie. Podstawowym wyzwaniem jest określenie jego źródeł i natury oraz dostrzeżenie tych sił mentalnych i społecznych, które mogą przysłużyć się do jego przezwyciężenia.
Podczas kongresu dyskusji zostaną poddane zagadnienia, które oddają rzeczywiste położenie geopolityczne i społeczne Europy:
Główną publikacją tegorocznej edycji OEES będzie zbiór esejów „Dusza Europy. Co dzieli i jednoczy nas Europejczyków?” pod redakcją Jerzego Hausnera – przewodniczącego Rady Programowej OEES i Jarosława Kuisza – redaktora naczelnego Kultury Liberalnej. Publikacja będzie wydana przez Fundację GAP i Kulturę Liberalną. Wśród autorów esejów są:
Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowana również trzecia edycja eksperckiego raportu na temat stanu polskiej gospodarki – „Indeks Wiarygodności Ekonomicznej Polski”. Publikacja ta jest formą niezależnego i obiektywnego obywatelskiego doradztwa, które ma ułatwiać i porządkować dyskurs publiczny na temat pożądanych kierunków prowadzenia polityki gospodarczej i społecznej. W tegorocznej edycji IWEP obok Polski, Czech, Słowacji i Węgier uwzględniono również Rumunię.
Organizacja tak dużego wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia i zaangażowania wielu firm, instytucji i organizacji. W gronie partnerów IX edycji znajdują się m.in.: Pracodawcy RP, ING Bank Śląski, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Konfederacja Lewiatan, Dziennik Gazeta Prawna i Radio Zet.
Patronat honorowy nad IX edycją kongresu objęły instytucje takie jak: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Przemysłu oraz Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Miastem gospodarzem jest Kraków.
Kongresowi tradycyjnie towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne Open Eyes Art Festival, organizowane przez Fundację GAP, Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, Agencję Artystyczną GAP i Nowohuckie Centrum Kultury. Festiwal rozpocznie się 7 listopada, a w jego ramach odbędą się m.in. wystawy: Krystyny Zachwatowicz-Wajdy „Konstelacje” w ramach cyklu „Przestrzeń dla sztuki”, Marii Anny Potockiej „Pisać/Patrzeć/Widzieć”, Zbigniewa Bajka „Jurkovič – Kafka – Bajek” oraz prezentacja projektów studenckich Open Art. Na zakończenie pierwszego dnia Kongresu OEES w koncercie „Muzyczna Fuzja Folkloru” wystąpią: Kapela ze Wsi Warszawa, Kapela Maliszów i Hirundo Maris.
Open Eyes Economy Summit to międzynarodowe wydarzenie społeczno-gospodarcze, które z pomocą znanych autorytetów z Polski i ze świata analizuje rzeczywistość i tworzy idee jutra. W ubiegłej edycji szczytu wzięło udział ponad 5000 osób z 30 krajów (stacjonarnie i online). Udział w OEES to wyjątkowa okazja, by zyskać wiedzę i inspirację od ekspertów oraz nawiązać nowe kontakty.
Aktualny program oraz rejestracja na Open Eyes Economy Summit 2024 dostępne są na stronie kongresu.