Przez cały listopad w gmachu przy Rynku Głównym 20 czekają ciekawe i inspirujące wydarzenia – premiery literackie, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, warsztaty i panele dyskusyjne. Będzie można spotkać się m.in. Kasią Czajką-Kominiarczuk, Anną Hojwą, Bartkiem Kieżunem, Agnieszką Konior, Marcinem Mellerem, Adamem Michnikiem, Tomaszem Pindlem i nominowanymi do Nagrody im. ks. Józefa Tischnera. Muzycznych entuzjastów zainteresuje konferencja Tak Brzmi Miasto, koncert Jakub Gościej Trio i premierowy odsłuch płyty Magdaleny Pamuły. Dla najmłodszych czytelników „Literackie Chwile” i Festiwal Literatury dla Dzieci.
22 listopada o godz. 18.00 dyskusja z Kasią Czajką-Kominiarczuk (znaną jako Zwierz popkulturalny). „Filmy na życie– (Wydawnictwo W.A.B.) to jedyny w swoim rodzaju przewodnik po ekranowych produkcjach specjalnie dobranych pod kątem konkretnych doświadczeń życiowych. Rozmowę poprowadzi filmoznawczyni Magdalena Walo.
23 listopada o godz. 18.00 w księgarni Compare Bookstore rozmowa o książce Horacia Castellanosa Moyi „Wstręt. Thomas Bernhard w San Salvadorze” wydanej nakładem Wydawnictwa Ossolineum. W rozmowie wezmą udział: Aleksander Trojanowski (autor przekładu), Barbara Jaroszuk i Bartek Sadulski.
Wraz z Wydawnictwem W.A.B. 25 listopada o godz. 18.00 pałac Potockich zaprasza na spotkanie z Marcinem Mellerem poświęcone jego nowej powieści „Dzieci lwa”. To wzruszająca i pełna napięcia opowieść o międzyludzkich relacjach, które – nawet jeśli zakończone – zostają na całe życie. Marcin Meller łączy talent do opowiadania wciągających historii i poczucie humoru ze znajomością polskiej i gruzińskiej duszy. Rozmowę poprowadzi Georgina Gryboś.
Kolejna premiera odbędzie się już 26 listopada o godz. 18.00. Tomasz Pindel, tłumacz, wykładowca akademicki i dziennikarz literacki, przybliży nam dzieło meksykańskiego pisarza Eduarda Antonia Parry zatytułowane „Ziemia niczyja”. Na wydarzenie zapraszają Wydawnictwo Officyna i Kraków Miasto Literatury UNESCO.
27 listopada o godz. 18.00 wraz z Domem Norymberskim pałac Potockich oferuje dyskusję z Katją Kullmann, która w osobistej książce „Die Singuläre Frau” rzuca światło na rosnącą masę „pojedynczych kobiet”, pokazując jednocześnie, jak ich pozytywny wizerunek funkcjonował w literaturze i kulturze. Rozmowę poprowadzi Magdalena Kicińska.
Ostatnia literacka premiera miesiąca odbędzie się 29 listopada o godz. 18.00. Tym razem tematem będą „Dramaty” Oscara Wilde’a, o których porozmawia ich tłumacze Maciej Stroiński. Na wydarzenie zapraszają Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wydawnictwo Officyna.
„Szkoła patrzenia” to cykl warsztatowych spotkań dla osób, które chcą bardziej świadomie czytać obrazy i korzystać z nich, a także lepiej rozumieć współczesną rzeczywistość: społeczną, medialną, polityczną. Do udziału pałac Potockich zaprasza w szczególności osoby, które obrazami zajmują się zawodowo: w sztuce, fotografii, edukacji, projektowaniu filmie, historii sztuki, działaniach cyfrowych, archiwach, fotoedycji i innych. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie uważnemu patrzeniu i różnicom między patrzeniem a widzeniem. Tym razem „Szkoła patrzenia” odbędzie się 23 listopada o godz. 10.00, a warsztaty poprowadzi Barbara Budniak. Na płatne wydarzenie obowiązują zapisy, organizatorem jest Miesiąc Fotografii w Krakowie.
W trakcie Portretowych Dni Fotografii Ponadczasowej uczestnicy biorą udział w profesjonalnych sesjach fotograficznych z wykorzystaniem technik wielkoformatowych. W atmosferze pięknego pałacu Potockich w Krakowie fotograf Yehor Lemzyakoff będzie tworzył ponadczasowe portrety rodzinom, parom, przyjaciołom oraz indywidualnym osobom – nie tylko jako formę pamiątki, ale także dzieło sztuki. Obowiązują płatne zapisy (KBF: BILETY).
W listopadzie nie mogło zabraknąć „Literackich Chwil”, czyli niedzielnych warsztatów dla dzieci i rodzin, podczas których pałac Potockich wypełnia energia najmłodszych entuzjastów literatury. 24 listopada o godz. 10.00 inspiracją będzie książka „Ostatnia ostoja” autorstwa Cecilii Heikkilä (Wydawnictwo Zakamarki).
Pierwszy open call do Galerii pałacu Potockich został rozstrzygnięty! W lutym na wystawie zatytułowanej „Wiek zęba”, będzie można obejrzeć około 30 realizacji z różnych dziedzin sztuki wizualnej, w tym z zakresu malarstwa, rzeźby, grafiki, a także sound artu. Całość zostanie wzbogacona o realizacje wideo. Wystawa „Wiek zęba” to efekt współpracy studentów Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Ekspozycja powiada o osobistych mitach i ich roli w postrzeganiu siebie i świata. Jej fundamentem jest historia fikcyjnej cywilizacji, która zniknęła w nieznanych okolicznościach i pozostawiła zbiór artefaktów – prac uczestników wystawy. Punktem wyjścia dla „Wieku zęba” jest dezadaptacyjne śnienie na jawie, cechujące się długim, absorbującym marzycielstwem. Z jednej strony ucieczka od codzienności, z drugiej przepracowywanie trudnych emocji. Katalogowanie i rozwijanie historii przybliża artystów do kreowania mitu, który według Mircei Eliadego nadaje naszym przeżyciom sens. Twórcy aranżują mikroświaty, skrzętnie zachowują podania o tych, którzy byli przed nami, i o tych, którzy nadejdą. Między sobą znajdują monomity – o tym, co zawsze było i jest dalej. W całej tej historii jednak szczególnie interesuje ich to, co tworzy naszą rzeczywistość.
Trwa open call na kolejne wystawy w naszej galerii. Projekty, które zostaną poddane ocenie Rady Programowej Galerii pałacu Potockich, przyjmowane są do 2 grudnia. Więcej informacji o naborze projektów i o samej galerii znajdziecie na stronie internetowej.
Szczegółowe informacje o spotkaniach znajdują się na stronie pałacu Potockich.