Aktualizację „Czerwonej Księgi” zagrożonych gatunków przeprowadzono w trakcie ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych na rzecz bioróżnorodności [ang. United Nations Biodiversity Conference, CBD COP16] w kolumbijskim Cali. Wynika z niej, że zagrożonych jest 40% drzew globalnego drzewostanu.
Pierwsza w historii Globalna ocena gatunków drzew – nad którą pracowało ponad 1000 ekspertów z całego świata – wskazuje, że 38% z nich jest zagrożona wyginięciem. W liczbach bezwzględnych oznacza to niemal 16,5 tys. gatunków z 47,28 tys. ocenianych. Drzewa zagrożone są w 192 krajach, przy czym największa ich część przypada na kraje wyspiarskie.
Wzbogacona o drzewa, nowa „Czerwona lista” IUCN uwypukla fakt, że ich utrata to zagrożenie dla tysięcy innych roślin, grzybów i zwierząt, ponieważ jako element definiujący wiele ekosystemów, drzewa są fundamentalne dla życia na Ziemi poprzez swoją rolę w cyklach węgla, wody i składników odżywczych, tworzeniu gleby i regulacji klimatu.
Ponadto istotne jest, że ponad 5 tys. gatunków drzew z „Czerwonej listy” IUCN wykorzystuje się do produkcji drewna w budownictwie, a więcej niż 2 tys. do produkcji leków, żywności i paliw.
Diagnoza stanu obecnego była powodem przedstawienia przez IUCN postulatów, które mają na celu zatrzymać postępujące, masowe wymieranie gatunków na Ziemi. Organizacja wzywa w nich m.in. do znacznego zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych i natychmiastowego rozpoczęcia wycofywania wszystkich paliw kopalnych, podkreślając przy tym rolę zachowania integralności ekosystemów przy wdrażaniu bazujących na naturze rozwiązań, służących magazynowaniu dwutlenku węgla.
Źródło: Teraz środowisko