Medale św. Krzysztofa to wyróżnienia szczególne. Muzeum Krakowa honoruje nimi od kilkunastu lat osoby i instytucje wspierające jego działalność oraz kultywujące krakowskie tradycje. Znaczący jest też fakt, że Kanclerzem przyznającej medale Kapituły jest Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski. Bo to nagrody nie tylko za zasługi dla Muzeum, ale dla całego miasta. Jak bardzo różnorodne jest to wsparcie, najlepiej pokazują tegoroczni laureaci.
Za wsparcie merytoryczne wyróżniono prof. Jacka Purchlę, który – jak podkreślił w laudacji dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski – „wymyślił współczesny Kraków”, uczył też, jak należy miastem historycznym zarządzać. Trudno o bardziej zasłużoną, nie tylko dla Muzeum, ale i dla Krakowa postać. Prof. Purchla jest nauczycielem akademickim Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem czynnym Polskiej Akademii Umiejętności, prezesem Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i redaktorem naczelnym „Rocznika Krakowskiego”, ponadto przewodniczył Polskiemu Komitetowi ds. UNESCO (w latach 2015–2020) i Komitetowi Światowemu Dziedzictwa UNESCO (w latach 2016–2017). Stworzył od podstaw Międzynarodowe Centrum Kultury, którym przez wiele lat kierował. Przewodniczył też przez dwie kadencje Radzie Muzeum Krakowa. A to tylko zaledwie niewielka część jego rozmaitych aktywności.
Za kultywowanie tradycji Kapituła Medali św. Krzysztofa wyróżniła prof. Aleksandra Śliwę, wybitnego krakowskiego rzeźbiarza związanego z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. To on przywrócił na fasadę Pałacu Krzysztofory, głównej siedziby Muzeum Krakowa, figurę jego patrona – św. Krzysztofa. To dzięki niemu również stanęła na dachu Pałacu od strony pl. Szczepańskiego figura krakowskiej Przekupki. – Żeby zobaczyć rzeźbę św. Krzysztofa czy rzeźbę Przekupki trzeba wysoko podnieść głowę. By scharakteryzować osobowość prof. Aleksandra Śliwy najzwięźlej, jak tylko można, muszę powiedzieć, że co jak co, ale nigdy nie zadzierał głowy – mówił prof. Karol Badyna, uczeń prof. Śliwy.
Trzeci medal, choć oficjalnie przyznawany „za wsparcie finansowe”, jest tak naprawdę wyróżnieniem za współpracę. Otrzymały go w tym roku Rada i Zarząd Dzielnicy XIII Podgórze za konsekwentne, a przy tym twórcze wspieranie działalności Muzeum Podgórza. – Dzięki temu wsparciu możemy realizować zarówno własne pomysły, będące czasami alternatywnymi sposobami dialogu o dziedzictwie i z dziedzictwem, jak i te, z którymi do nas przychodzą Państwo Radni, społeczność Podgórza. Razem tworzymy muzeum będące miejscem społecznej integracji, promieniujące, jak wierzymy, na całą dzielnicę – mówiła kierująca Muzeum Podgórza Melania Tutak.
Najnowszym wspólnym dziełem jest zrealizowany w rekordowo krótkim czasie „Leksykon Podgórza”, kompendium wiedzy o dawnym mieście, które dziś jest bardzo ważną częścią Krakowa. Szukajcie go w Muzeum Podgórza, Pałacu Krzysztofory i na stronie: muzeumkrakowa.pl.
Jak widzicie wsparcie, którego jako Muzeum doświadczamy właściwie codziennie, przybiera bardzo różne formy. Za wszystkie serdecznie dziękujemy, a Kapituła Medali św. Krzysztofa staje co roku przed nie lada wyzwaniem, bo wybrać te trzy osoby lub instytucje, którym chcielibyśmy wyjątkowo podziękować, naprawdę nie jest łatwo. Ale miło jest mieć takie problemy!
Ryszard Kozik – pracownik Muzeum Krakowa