Michał Drewnicki pyta o budowę hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 85, Magdalena Mazurkiewicz interpeluje o wsparcie dla romskiej społeczności, a Rafał Zawiślak porusza sprawy regulacji prędkości rowerów elektrycznych na ścieżkach rowerowych, efektów wprowadzenia zmiany kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej oraz remontu ulicy Złocieniowej.
Radny Michał Drewnicki prosi Prezydenta o informację na jakim etapie znajduje się budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 85 w Mistrzejowicach. W tym roku zadanie posiada finansowanie, podobnie jak w następnych latach zgodnie z wieloletnią prognozą finansową. W tym roku wykonywana jest aktualizacja projektu, który został przygotowany wcześniej łącznie z pozwoleniem na budowę. Radny pyta o szczegóły wierząc, że zadanie uda się dokończyć po wieloletnim procesie.
Radna Magdalena Mazurkiewicz pisze do Prezydenta w sprawie Stowarzyszenia Jududoro, które aktywnie działa na rzecz społeczności romskiej, angażując się w edukację, integrację i wsparcie dzieci oraz młodzieży. Działania te obejmują działalność świetlicową prowadzoną w Nowym Sączu dla dzieci, które z powodu barier językowych czy braku podstawowych umiejętności, takich jak pisanie i czytanie nie otrzymują wystarczającej pomocy w domu, wsparcie romskich uchodźców z Ukrainy, działania aktywizujące Romów na rynku pracy, które pomagają zdobyć kwalifikacje potrzebne do znalezienia zatrudnienia, a także działania bezpośrednio wspierające osady romskie, gdzie pomoc jest szczególnie potrzebna. Organizowane są też liczne szkolenia na temat kultury i tradycji romskiej skierowane do nauczycieli, młodzieży oraz instytucji oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży, kolonie, zajęcia integracyjne, warsztaty kulinarne i artystyczne. Obecnie Stowarzyszenie Jududoro ma cel stworzenia takiego miejsca w Nowej Hucie, gdzie widać ogromne zapotrzebowanie na wsparcie dla dzieci romskich. Stowarzyszenie złożyło projekt do „Programu integracji społeczności romskiej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030”, a największym wyzwaniem jest wynajem odpowiedniego pomieszczenia, gdyż kwoty przyznawane na działalność świetlicową często nie pokrywają wszystkich kosztów czynszu. Radna pyta Prezydenta o możliwość udzielenia ewentualnej pomocy Stowarzyszeniu oraz o sugestie dotyczących wsparcia w znalezieniu lub wynajmie lokalu.
Radny Rafał Zawiślak interpeluje w kilku kwestiach. Pierwsza z nich to regulacja prędkości rowerów elektrycznych na ścieżkach rowerowych. Radny informuje, że coraz więcej osób porusza się po ścieżkach rowerowych z prędkościami znacznie przekraczającymi 20 km/h, co stanowi zagrożenie dla pozostałych użytkowników ścieżek oraz pieszych. Radny zastanawia się czy rower elektryczny poruszający się z prędkością powyżej 20 km/h powinien być traktowany jako rower – tak jak obecnie, czy jako motorower. Radny pyta Prezydenta jest stanowisko miasta w kwestii klasyfikacji rowerów elektrycznych, które osiągają prędkości zbliżone do motorowerów i czy nie należy traktować ich jako pojazdów mechanicznych, które powinny poruszać się po jezdni, a nie po ścieżkach rowerowych. Radny uważa, że problem ten jest pilny i wymaga szybkiej reakcji i prosi o informację, jakie kroki prawne mogłyby zostać podjęte w celu ograniczenia prędkości pojazdów elektrycznych poruszających się po ścieżkach rowerowych, aby zapewnić większe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu i czy miasto Kraków rozważa wprowadzenie dodatkowych rozwiązań infrastrukturalnych, takich jak strefy ograniczonej prędkości, przeznaczone specjalnie dla użytkowników rowerów elektrycznych i hulajnóg elektrycznych. W kolejnej interpelacji Rafał Zawiślak pyta Prezydenta o efekty wprowadzenia zmiany kontrolerów biletów w komunikacji miejskiej, która miała miejsce 1 lipca 2023 roku, kiedy to obowiązki te przeszły z firmy prywatnej na pracowników Zarządu Transportu Publicznego (ZTP) w Krakowie. Radny prosi w szczególności o informację jakie były cele zmiany kontrolerów, czy miasto monitoruje zgodność z procedurami kontrolerów dotyczącymi wystawiania wezwań do zapłaty, zwłaszcza w zakresie uzyskiwania podpisu pasażera, jakie są konsekwencje dla kontrolerów w przypadku nieprzestrzegania wytycznych, jakie były rzeczywiste koszty zmiany kontrolerów biletów i czy odnotowano korzyści dla budżetu i systemu komunikacji publicznej. Następna interpelacja radnego Zawiślaka dotyczy remontu ulicy Złocieniowej i budowy chodnika. Z informacji posiadanych przez radnego wynika, że Zarząd Dróg Miasta Krakowa wystąpił z wnioskiem wprowadzenia do budżetu miasta oraz do Wieloletniej Prognozy Finansowej zakresu rzeczowego do zadania nr ZDMK/T1.363/27 „Poprawa komunikacji osiedli Złocień i Rżąka” w zakresie rozbudowy ul. Złocieniowej na odcinku od przystanku SKA do ul. Potrzask. Jednak według radnego oraz mieszkańców osiedla Złocień, taki zakres zadania w żaden sposób nie zapewnia bezpiecznego dojścia do SKA przez mieszkańców osiedla Złocień. Radny zwraca się z prośbą o wprowadzenie do planu inwestycyjnego na najbliższy okres prac remontowych na ulicy Złocieniowej, w tym modernizacji nawierzchni oraz usprawnienia systemu odprowadzania oraz opracowanie projektu budowy chodnika na tej ulicy, celem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym oraz dostosowanie infrastruktury do obowiązujących standardów.
Pełna treść interpelacji jest dostępna TUTAJ.