Umożliwia mapowanie danych, dzięki czemu możemy śledzić, jak zmieniają się one w czasie i przestrzeni, a tym samym reagować na zjawiska i procesy zachodzące wokół nas – mowa o GIS, czyli systemie informacji geograficznej, bez którego trudno sobie dziś wyobrazić zarządzanie przestrzenią, także miejską. O wielorakich zastosowaniach tej technologii będzie mowa dziś, 20 listopada, podczas branżowej konferencji współorganizowanej przez Miasto Kraków.
GIS Day, czyli Międzynarodowy Dzień GIS, to globalne coroczne wydarzenie branżowe odbywające się w trzecią środę listopada. W Polsce organizowane jest od 1999 roku. Pomysłodawcą i koordynatorem Światowego Dnia GIS jest firma ESRI Inc., producent i dostawca technologii GIS, jeden ze światowych liderów oprogramowania w tej dziedzinie.
Co roku w inicjatywę włącza się również Miasto Kraków, w tym miejskie jednostki i ich pracownicy, jak również środowiska krakowskich uczelni wyższych oraz samorząd województwa. Nie inaczej będzie w środę, 20 listopada!
Z okazji tegorocznej, wyjątkowej, bo 25. edycji globalnego święta GIS, Urząd Miasta Krakowa (Wydział Geodezji oraz Wydział ds. Przedsiębiorczości i Innowacji) wraz z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów oraz firmą Esri Polska organizują główne wydarzenie tego dnia – branżową konferencję pod hasłem „GIS dla Krakowa: Miasto historii i przyszłości”, która odbędzie się w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie (budynek A, ul. Zabłocie 20).
Miejsce, w którym spotkają się prelegenci, eksperci, użytkownicy i pasjonaci technologii GIS, nie jest przypadkowe – klaster jako przestrzeń otwarta dla każdego, zachęcająca do wymiany doświadczeń i pozyskiwania wiedzy, doskonale współgra z tematyką i charakterem GIS-owego święta.
W programie znajdą się m.in. wystąpienia i prelekcje poświęcone wybranym przykładom zastosowania technologii GIS w Krakowie, przygotowane również przez pracowników miejskich jednostek i instytucji. A obszarów, w których się to dzieje, jest mnóstwo: od planowania przestrzennego i architektury, przez geodezję, po rewitalizację, zieleń, bezpieczeństwo publiczne, transport i komunikację, a także ochronę dziedzictwa. Choćby Miejski System Informacji Przestrzennej, z którego korzystają mieszkańcy i urzędnicy, nie mógłby powstać i funkcjonować bez technologii GIS.
Warto podkreślić, że Miasto Kraków zalicza się do krajowej czołówki, jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem, w tym właśnie technologii GIS.
Zapoznaj się z agendą i zarejestruj online swój udział.
System informacji geograficznej (GIS) to system informatyczny służący do zbierania, przechowywania, gromadzenia, przetwarzania, a finalnie do analizy danych przestrzennych oraz ich wizualizacji na mapie. To jego kluczowe funkcje.
GIS obejmuje narzędzia do obsługi i analizy wszelkich informacji-danych, opisujących stan procesów i zjawisk występujących w otaczającej nas przestrzeni, które mają odniesienie do określonej lokalizacji geograficznej. System ten, przy wykorzystaniu konkretnych aplikacji (oprogramowania GIS), umożliwia łączenie danych z mapami, a tym samym analizowanie relacji przestrzennych, identyfikowanie wzorców i rozwiązywanie problemów związanych z przestrzenią. Pozwala badać zachodzące w przestrzeni zjawiska i procesy, dostrzegać ich zróżnicowanie przestrzenne i czasową zmienność.
Przykłady? GIS może analizować dane przestrzenne w kontekście geolokalizacji, np. określić najlepsze trasy, identyfikować obszary ryzyka czy analizować rozkład populacji. Dane i ich analiza mogą być przedstawiane na mapach, co pozwala dostrzegać lokalne problemy i potencjały; pozwala lepiej rozumieć przestrzenne powiązania i zależności i podejmować decyzje na podstawie tej wiedzy.
Potencjał informacji, jakie niesie ogromna ilość danych w dzisiejszym świecie, możemy odkryć dopiero wtedy, gdy je zmapujemy. Dane analizowane w ten sposób odsłaniają przed nami ukryte powiązania, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a to rozeznanie jest kluczowe w podejmowaniu decyzji, planowaniu i działaniu.
Technologia i narzędzia GIS to jedne z najnowocześniejszych i innowacyjnych sposobów na diagnozę i lepsze zarządzanie przestrzeniami miejskimi, zwłaszcza dużych aglomeracji i ich obszarów metropolitalnych. GIS pozwala na analizy przestrzenne i czasowe tkanki miejskiej, takie jak np. diagnozy i monitoring obszarów kryzysowych, tzw. Urban Audyt, istotne w aspekcie rewitalizacji, w tym analizy dostępności; tworzenie cyfrowych modeli miast tzw. „cyfrowych bliźniaków”, i wiele wiele innych. Skuteczne zarządzanie kryzysowe nie może się obecnie odbywać bez wsparcia technologii GIS. Jest ona również jednym z pomocnych narzędzi na strategiczne zarządzanie miastem i jego rozwojem. Umożliwia wreszcie tworzenie portali mapowych (geoportali) czy formularzy do kontaktu z mieszkańcami.
GIS Day to dzielenie się wiedzą, inspiracjami i promowanie technologii informatycznych opartych na systemach informacji geograficznej. Czego możesz się spodziewać 20 listopada? Na pewno merytorycznej debaty o praktycznych wyzwaniach i efektywnych zastosowaniach technologii GIS oraz integracji różnych środowisk branżowych: naukowo-eksperckich, samorządowych, biznesowych, pozarządowych.
Formuła GIS Day ma charakter otwarty i oddolny – organizowane są różnorodne wydarzenia o charakterze lokalnym, z inicjatywy użytkowników i pasjonatów technologii GIS, z uwzględnieniem lokalnych czy regionalnych wyzwań analityczno-badawczych, potrzeb i problemów oraz specyfiki branż zawodowych, w których wykorzystują oni technologię GIS od różnych dostawców. Równoległych wydarzeń w ramach GIS Day w danym kraju czy regionie może być zatem wiele, a udział w nich jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych.
Atrakcyjna jest także różnorodność formuły: branżowe sesje tematyczne z prelekcjami, sesje posterowe, warsztaty, konkursy, a niekiedy seminaria czy konferencje naukowe. Bo celem jest także edukacja – upowszechnianie idei i wdrażania technologii GIS.
W tym roku globalne hasło GIS Day to „Mapowanie umysłów, kształtowanie świata: 25 lat doskonałości GIS”. Ma podkreślać udział technologii GIS w globalnym rozwoju oraz budować świadomość na temat roli, jaką technologia GIS może odgrywać w różnych dziedzinach życia.