górne tło

Memoriał Muzeum KL Plaszow z oficjalnym adresem

Trwa budowa Memoriału – budynku będącego częścią Muzeum KL Plaszow. Memoriał, który powstaje poza historycznym obszarem obozu KL Plaszow, ma już płytę fundamentową, trwają prace nad murami oporowymi oraz zbrojeniem i wylewaniem ścian budynku. Memoriał otrzymał także oficjalny adres – Kamieńskiego 26.

Obozowy teren, na którym rozegrały się ważne i tragiczne wydarzenia z historii miasta, Memoriał i Szary Dom i pomnik dźwiękowy – taki jest koncept Muzeum KL Plaszow. Instytucja współprowadzona przez miasto i ministerstwo kultury w marcu udostępniła odwiedzającym uporządkowany poobozowy teren oraz wystawę plenerową zatytułowaną „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”, a teraz realizuje budowę Memoriału, w którym znajdzie się wystawa poświęcona historycznym wydarzeniom.

Muzeum KL Plaszow powstało w 2021 roku, by objąć opieką teren po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow, funkcjonującym w tej części Krakowa w latach 1942–1945. Ocenia się, że przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów: Żydów, Polaków i osób innych narodowości. Według szacunków w obozie zostało zamordowanych ok. 6 tys. osób. Zadaniem instytucji jest praca badawcza i edukacyjna na rzecz pamięci o historii KL Plaszow i o jego ofiarach.

Pod opieką muzeum znajduje się wpisany do rejestru zabytków teren poobozowy oraz historyczny budynek – Szary Dom. W bezpośrednim sąsiedztwie terenu poobozowego powstaje budynek Memoriału. Oficjalne przekazanie terenu pod budowę wykonawcy odbyło się w lipcu. Teren budowy obejmuje działkę pomiędzy ul. Swoszowicką a ul. Kamieńskiego. Działka znajduje się poza historycznym obszarem KL Plaszow i nie jest wpisana do rejestru zabytków. Obecnie teren jest ogrodzony dla bezpieczeństwa przechodniów.

We wrześniu zakończono wykop pod fundamenty budynku, a w pierwszej połowie października została wylana płyta fundamentowa. Obecnie trwają prace nad murami oporowymi oraz zbrojeniem i wylewaniem ścian budynku. Jak zapowiada Muzeum KL Plaszow, jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, wykonanie pełnej bryły budynku planowane jest do końca roku.

W Memoriale powstanie wystawa, na której będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, obiekty wydobyte podczas badań archeologicznych, ale też indywidualne relacje, pamiątki, informacje o osobach, które przeszły przez obóz lub w nim zginęły.

− Obóz powstał dla krakowskich Żydów, ale przez to miejsce przeszło też około 3 000 Polaków – krakowian i mieszkańców podkrakowskich pacyfikowanych wsi. Ginęli w nim krakowianie, więźniowie gestapo, którzy byli rozstrzeliwani tu na polecenie władz policyjnych. Dlatego przygotowujemy to muzeum pod hasłem: „KL Plaszow to historia Krakowa”, bo jest to część wojennej historii tego miasta. Wystawa w Memoriale ma pokazać historię KL Plaszow. Zaczynamy od opowiadania o tym, że obóz powstał na cmentarzach żydowskich, a kończymy informacją o powojennej pamięci i sposobach upamiętnienia tego miejsca. Opowiemy między innymi o Pomniku Ofiar Faszyzmu, „Liście Schindlera”, ale także pracach wielu badaczy, dzięki którym pamięć o KL Plaszow przetrwała – mówiła Monika Bednarek, dyrektorka Muzeum KL Plaszow w wywiadzie udzielonym przed udostępnieniem obozowego terenu zwiedzającym.

W Memoriale znajdą się też biura muzeum, biblioteka, sala spotkań, magazyny. Przy budynku będzie parking, który pozwoli na przyjmowanie zwiedzających w sposób możliwie mało uciążliwy dla okolicznych mieszkańców.

Dodatkowe informacje o działalności instytucji i zdjęcia z poszczególnych etapów prac na stronie Muzeum KL Plaszow.