górne tło

KHK SA – duży może więcej

Krakowski Holding Komunalny SA w Krakowie od niedawna ma nowego prezesa zarządu Bogusława Kośmidera. Dla tego doświadczonego samorządowca i menadżera nadchodząca kadencja władz spółki to przede wszystkim intensywny rozwój i rozszerzenie grupy o nowe spółki, nowoczesne zarządzanie oraz silne inspiracje niemieckimi i austriackimi stadtwerkami. Słowem: duży może więcej.

– W biznesie, także tym samorządowym i komunalnym, bardzo ważny jest efekt skali. Krakowskie spółki komunalne są w świetnej sytuacji finansowej. Dzięki funkcjonowaniu w podatkowej grupie kapitałowej udaje się dodatkowo uzyskać lepsze wyniki, niejako efekt synergii. Myślę, że będzie jeszcze lepiej, na pewno będę do tego dążył – mówi Bogusław Kośmider, prezes KHK SA.

Aby podtrzymać oraz rozwinąć dobre finansowe trendy w krakowskich spółkach komunalnych warto rozważyć różne warianty powiększenia formuły holdingu. – Rozszerzenie może dotyczyć zarówno podmiotów samorządowych jak i zewnętrznych. Będę prowadził zabiegi polityczne i dyplomatyczne, aby do tego doprowadzić bo uważam, że to właściwy kierunek rozwoju. Oczywiście decyzja będzie należała do właściciela KHK SA, czyli miasta reprezentowanego formalnie przez prezydenta – dodaje Kośmider.

Rozszerzenie działalności holdingu to nie tylko dołączenie nowych spółek. To także nowy sposób zarządzania. – Chciałbym, aby holding stał się wehikułem finansowym Krakowa. Już raz tak się zdarzyło – spółka miała środki, siły i możliwości aby podołać budowie jednej z największych inwestycji miejskich w tamtym czasie, czyli Ekospalarni. Z tak doświadczonymi fachowcami w KHK SA oraz w pozostałych spółkach podjęcie się nowych inwestycji w różnych wariantach jest możliwe i pożądane – zaznacza Kośmider.

Poszczególne spółki powinny wzajemnie się wspierać w różnego rodzaju działaniach inwestycyjnych. Byłoby to więc nie tylko rozszerzenie organizacyjne, ale przede wszystkim funkcjonalne. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji wyzwań, jakie niosą – przed takimi spółkami jak nasza – m.in. Zielony Ład czy program Fit for 55, którego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. – do 2030 roku – względem 1990 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Takim wyzwaniom łatwiej sprostać w większym gronie. Zdaniem prezesa KHK SA oznacza to przede wszystkim większe bezpieczeństwo dla mieszkańców Krakowa, także w zakresie cen usług komunalnych.

– W realizacji nowych kierunków działalności KHK SA nie będziemy wyważać otwartych już drzwi. Zamierzam wzorować się na podobnych rozwiązaniach znanych w Europie, działających z powodzeniem grupach gospodarczych w Niemczech i Austrii – stadtwerkach, czyli komunalnych holdingach. Wielokrotnie odwiedzałem oba te kraje i przedsiębiorstwa w nich funkcjonujące. Dominują w nich trzy kierunki: energetyka i samowystarczalność energetyczna miast, realizacja szerokich inwestycji jako wehikuły finansowe, o których już wspominałem oraz realizacja zadań z zakresu smart city. Co ważne, stadtwerki rozwijają się i działają metropolitalnie. Jak podkreśla Bogusław Kośmider te doświadczenia warte są zainteresowania, analizy i dostosowania do naszych, krakowskich warunków.

 

Bogusław Kośmider, prezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie, powstałej w 1996 roku grupy podatkowo-kapitałowej (MPK SA, Wodociągi Miasta Krakowa SA, MPEC SA, Tauron Arena Kraków SA), właściciel i operator Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Absolwent AGH, studiów podyplomowych i kursów w Polsce i za granicą, bankowiec, przedsiębiorca i manager. Członek zarządów i rad nadzorczych spółek prywatnych, samorządowych, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych; jako wiceprezes zarządu zarządzał holdingiem kilkudziesięciu spółek. Członek komitetów audytu spółek notowanych na GPW. Radny Miasta Krakowa w latach 1994–2018, w tym czasie m.in. przewodniczący Komitetu Audytu, przewodniczący Komisji Budżetowej; wiceprzewodniczący i przewodniczący Rady Miasta Krakowa. W latach 2018–2024 Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.