Kraków tętni życiem kulturalnym! Z okazji Dnia Otwartego Muzeów, mieszkańcy i turyści będą mogli bezpłatnie zwiedzać krakowskie muzea, a na Rynku Głównym, w niedzielę odbędzie się odtworzenie performansu „Manifestacja Romantyczna” Jerzego Beresia. Teatr Łaźnia Nowa zaprasza na premierę spektaklu „Giselle, tańcz!”. Miłośnicy sztuki będą mogli odwiedzić wystawy oraz targi rzemiosła „Wzory”. Kraków w ten weekend zaprasza do odkrywania kultury na każdym kroku!
Więcej wydarzeń w Twojej okolicy znajdziesz w zakładce Dzielnice!
17 listopada odbędzie się tegoroczna edycja Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. To możliwość odwiedzenia oddziałów muzealnych i działających w mieście galerii, które w tym czasie nie tylko udostępniają stałe i czasowe ekspozycje, ale też przygotowują specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
Odtworzenie „Manifestacji Romantycznej” Jerzego Beresia towarzyszy odbywającej się w Cricotece największej od 20 lat wystawie artysty, która prezentuje kilkadziesiąt rzeźbiarskich obiektów oraz działania performatywne. Wydarzenie, zaplanowane na 17 listopada będzie szóstym odtworzeniem tej akcji. Rozpoczęcie o godz. 16.00 – wyjście spod Bunkra Sztuki.
W sobotę, 16 listopada o godz. 19.00 odbędzie się krakowska premiera trzeciej produkcji Teatru Łaźnia Nowa w ramach realizowanego w tym sezonie artystycznym cyklu „Młodzi w Łaźni”. Reżyserką „Giselle, tańcz!” jest Anna Obszańska – laureatka Grand Prix 12. Forum Młodej Reżyserii.
Z okazji rocznicy 91. urodzin maestro Krzysztofa Pendereckiego, w niedzielę, 17 listopada o godz. 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert specjalny z udziałem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą jej szefa artystycznego, Alexandra Humali i litewskiej pianistki Mūzy Rubackytė. W programie wieczoru znalazł się Koncert fortepianowy „Zmartwychwstanie” Krzysztofa Pendereckiego oraz VIII Symfonia G-dur Antonína Dvořáka.
Muzeum Zabawek zaprasza na wystawę „Upcykling toys – zabawki z odpadów”, której motywem przewodnim są adaptacje. Wystawa potrwa do 31 stycznia.
Popularna międzynarodowa wystawa instalacji świetlnych „Garden of Lights”, uwielbiana przez mieszkańców i gości, powróciła do Krakowa. Od 25 października w Ogrodzie Doświadczeń im. St. Lema, odwiedzający mają okazję przeżyć nową, ekscytującą i oszałamiającą przygodę. „Small World” to tegoroczna, świetlna wystawa, w której zwiedzający wyruszą w podróż dookoła świata.
Przez cały listopad na Zamku Królewskim na Wawelu można skorzystać z bezpłatnego wstępu na wybrane ekspozycje oraz wziąć udział w lekcjach muzealnych.
„Mirrors and Memories: The Art of Transformation” – to druga wystawa, którą pochodzący ze Szkocji Mike Fullarton prezentuje w Forcie Borek – filii Centrum Kultury Podgórza. Wystawę można oglądać do 26 listopada.
Kraków stał się centrum artystycznej eksploracji, refleksji nad wolnością i celebracji różnorodności. Wszystko to za sprawą Open Eyes Art Festival 2024, który rozpoczął się 6 listopada i potrwa do 21 listopada. Festiwal, organizowany od 2021 roku, zdążył wpisać się w kulturalną mapę miasta, stając się jedną z najważniejszych inicjatyw artystycznych promujących sztukę współczesną w Polsce.
Ponad 100 wydarzeń, 30 lokalizacji i 32 organizatorów – tak w największym skrócie przedstawia się program siódmej już edycji projektu „Sztuka do rzeczy. Design w Krakowie”. Przez cały listopad czekają nas inspirujące warsztaty, wykłady i spotkania, spacery i oprowadzania, targi i wystawy skierowane do najróżniejszych grup wiekowych. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony projektu są „Adaptacje”.
W dniach 15–24 listopada odbywa się Festiwal Audio Art. Koncerty i instalacje prezentowane są między innymi w pałacu Potockich, Hevre, Akademii Muzycznej, Auli Kopernika 15 oraz w sieci.
W ten weekend do Krakowa po raz pierwszy zawitają targi rzemiosła „Wzory”. Wydarzenie odbędzie się w hali 100-lecia KS Cracovia przy al. Focha 40. Wstęp wolny.
Chcesz odmienić swoją garderobę w sposób przyjazny dla środowiska? Jeśli tak, przyjdź na ekologiczną wymianę ubrań w Krakowskim Centrum Edukacji Klimatycznej przy ul. Wielopole 17a. Wydarzenie „Nowa szafa na jesień” odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 listopada, o godzinie 10.00.
Już 16 listopada Kraków ponownie stanie się światową stolicą muzyki i integracji społecznej! Lions World Song Festival for the Blind to wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie, którego główną misją jest promowanie talentu niewidomych i słabowidzących artystów z całego świata. Muzyka, która łączy serca i przekracza granice!
Szymborska, Poświatowska, Mrożek, Lem, Widłak i Miłosz – to wybitne postacie literackie związane z Krakowem, o których twórczości w przystępny sposób opowie dzieciom Teatr Groteska. Już 16 listopada odbędzie się prapremiera spektaklu „Gdzie gubią się zdania”, który powstał z inspiracji Krakowem jako Miastem Literatury UNESCO.
Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza w cztery listopadowe soboty na „Soc Dok” – festiwal filmów z epoki komunizmu, w których architektura nie jest tłem, ale główną bohaterką. Wśród zaproszonych gości m.in. Robert Konieczny, Maciej Franta i Marcin Zasada. Wstęp bezpłatny.
Po sześciu latach Niebywalencja powraca do swojego rodzinnego miasta Krakowa! Celem festiwalu organizowanego przez Bibliotekę Polskiej Piosenki jest popularyzacja twórczości Jeremiego Przybory. Już 16 listopada w sali Widowiskowej Fortu nr 52 „Borek” o godz. 18.00 koncert finałowy!
Strój lajkonika, szopka krakowska, maszkarony, srebrny kur Bractwa Kurkowego, historyczne tabliczki z nazwami ulic, dzieła sygnowane nazwiskami Matejki, Mehoffera, Stryjeńskiej, Malczewskiego – to tylko kilka z kilkuset eksponatów, które można zobaczyć na stałej wystawie przygotowanej przez Muzeum Krakowa w pałacu Krzysztofory „Kraków od początku, bez końca”. Teraz, odwiedzając wystawę w weekendy, możesz dodatkowo wziąć udział w organizowanym przez miasto konkursie „Magiczne Krzysztofory”.
W niedzielę, 17 listopada o 20.00 w klubie Studio zagrają pionierzy heavy metalu w Polsce – zespół TSA. Weź udział w naszym weekendowym konkursie i wygraj podwójne zaproszenia!
Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka, Krakowska Fundacja Dziecka Narodzonego Neonatus zaprasza w niedzielę, 17 listopada na kolejne spotkanie małopolskich wcześniaków. To dobra okazja do spotkania osób z podobną historią, a dla lekarzy, którzy wiele tygodni, a czasem miesięcy walczyli o zdrowie i sprawność tych najmniejszych z najmniejszych obywateli Krakowa – do zobaczenia jak teraz rozwijają się ich podopieczni.
Retro-match na footballowych zasadach z lat międzywojennych – takie wydarzenie czeka nas w sobotę, 16 listopada o godz. 13.00 na trawiastym bocznym boisku TS Wisła przy ul. Reymonta 22. Równo 100 lat później Stowarzyszenie Historia Wisły zrekonstruuje spotkanie Wisła Kraków – Pogoń Lwów z 1924 roku. Mecz odbędzie się pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Krakowa Aleksandra Miszalskiego i przy wsparciu organizacyjnym Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Wstęp wolny.
W najbliższą sobotę, 16 listopada zapraszamy na bezpłatne zajęcia sportowe dla dorosłych – biegowe oraz nordic walking.
Innowacyjne leki dla pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna, diagnostyka, leczenie żywieniowe w NZJ i wsparcie psychologiczne – to tylko część tematów otwartych wykładów lekarzy, dietetyk i psycholożki, jakie będzie można wysłuchać w sobotę podczas Dnia Edukacji o Nieswoistych Zapaleniach Jelit w Krakowie. Spotkanie odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 listopada o godz. 10.00.