górne tło

Osadzanie chochoła, czyli pamiątka słynnego wesela w Rydlówce

Muzeum Krakowa organizuje w Rydlówce uroczyste osadzanie chochoła. Wydarzenie przywołuje wspomnienie słynnego ślubu Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 23 listopada. Początek o godz. 12.00.

Wydarzenie to nie ma źródeł w żadnych ludowych obrzędach, a w dawnych Bronowicach nie odbywało się nic o podobnym charakterze. Jednak zjawisko to już od 55 lat funkcjonuje jako piękna lokalna tradycja przyciągająca do Bronowic Małych miłośników polskiej kultury i sztuki.

Osadzanie chochoła po raz pierwszy odbyło się w 1969 r. jako działanie inaugurujące otwarcie muzeum w Rydlówce. Uroczyste okrycie krzewu róży słomą to upamiętnienie rocznicy wesela Lucjana i Jadwigi Rydlów i oddanie hołdu autorowi arcydramatu „Wesele” – Stanisławowi Wyspiańskiemu.

Lucjan Rydel i Jadwiga Mikołajczykówna wzięli ślub 20 listopada 1900 r. w kościele Marii Panny w Krakowie. Dzień później, w trakcie hucznej zabawy celebrowano moment ludowego obrzędu czepin, czyli wprowadzenia panny młodej w krąg kobiet zamężnych. To te wydarzenia stały się dla Stanisława Wyspiańskiego inspiracją do napisania sztuki teatralnej, a dla ówczesnych mieszkańców Krakowa i Bronowic stanowiły jedyne w swoim rodzaju przeżycie, którego rangę podkreśliła krakowska prapremiera dramatu.

W tym roku Muzeum Krakowa ponownie zaprasza do Bronowic Małych, by wspólnie świętować ten najważniejszy dla Rydlówki dzień. Przez Bronowice przejdzie barwny korowód weselny, odbędą się występy lokalnych grup społecznych, a na koniec jak co roku nastąpi obrzęd osadzania chochoła przed wejściem do Rydlówki.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do przybycia w strojach krakowskich lub w strojach nawiązujących do ludowych wzorów.

Program wydarzenia:

Szczegółowe informacje na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.