W najbliższy poniedziałek, 25 listopada o godz. 14.00 w pałacu Potockich odbędzie się panel dyskusyjny organizowany przez miasto Kraków i UNHCR, na temat wspólnych działań na rzecz zapobiegania i reagowania na przemoc ze względu na płeć.
„16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” to coroczna międzynarodowa kampania prowadzona przez społeczeństwo obywatelskie. Rozpoczyna się 25 listopada, w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, a kończy 10 grudnia, w Dniu Praw Człowieka, podkreślając, że przemoc wobec kobiet jest najbardziej rozpowszechnionym naruszeniem praw człowieka na świecie.
Wspierając tę inicjatywę społeczeństwa obywatelskiego, Sekretarz Generalny ONZ zainicjował kampanię UNiTE by 2030 to End Violence against Women (Zjednoczmy się do 2030 roku, aby zakończyć przemoc wobec kobiet), która wzywa do podjęcia globalnych działań w celu zwiększenia świadomości, zintensyfikowania działań rzeczniczych oraz dzielenia się wiedzą i innowacjami w celu położenia kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt.
W obliczu zbliżania się 30-tej rocznicy przeglądu realizacji Deklaracji Pekińskiej i Platformy Działania oraz wezwania do przyspieszenia postępów w realizacji Agendy 2030 podczas Szczytu dotyczącego Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG Summit) w 2023 roku, przemoc wobec kobiet i dziewcząt pozostaje alarmująco powszechna w przestrzeni prywatnej i publicznej we wszystkich formach. Pomimo wysiłków ruchów na rzecz praw kobiet, aby domagać się sprawiedliwości i odpowiedzialności, a także znaczących postępów w zapobieganiu i reagowaniu na przemoc względem kobiet i dziewcząt, nadal istnieją poważne wyzwania w pełnym rozwiązaniu tego problemu.
W tym roku kampania UNiTE będzie miała na celu mobilizację wokół priorytetów Deklaracji Pekińskiej poprzez podkreślenie pilnej potrzeby wzmocnienia odpowiedzialności za położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Wzywa do podjęcia konkretnych działań, w tym do pociągnięcia sprawców do odpowiedzialności i przyspieszenia działań poprzez dobre strategie krajowe i zwiększone finansowanie ruchów na rzecz praw kobiet.
W Polsce pełna skala przemocy wobec kobiet jest trudna do oszacowania. Przypadki przemocy wobec kobiet pozostają niedostatecznie zgłaszane i stygmatyzowane. Podczas gdy ustawodawstwo zapewnia pewną ochronę przed przemocą ze względu na płeć, nadal istnieją pewne wyzwania związane z zapewnieniem pełnej ochrony. Potrzebne jest wdrożenie ustawodawstwa, które w lepszy sposób zapewni wsparcie i ochronę kobietom, i które wzmocni pozycję kobiet i dziewcząt, w tym uchodźczyń, które mogą być w sytuacji zwiększającej ich narażenie na przemoc ze względu na płeć.
W tym roku Miasto Kraków i Agencja ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR) połączyły siły, aby zorganizować dyskusję panelową z udziałem kluczowych przedstawicieli organizacji działających na rzecz praw kobiet w Krakowie, przedstawicieli miasta Krakowa, a także środowiska akademickiego, sektora prywatnego i agencji ONZ. Panel będzie częścią kampanii „16 dni akcji przeciw przemocy ze względu na płeć” w Krakowie, która obejmie również inicjatywę podnoszenia świadomości poprzez kampanię informacyjną w systemie transportu publicznego w mieście.
25 listopada godz. 14.00, pałac Potockich, Rynek Główny 20
Więcej informacji na www.rownosc.krakow.pl.