górne tło

Sztuka, tradycja i emocje w świątecznym klimacie

Czy upowszechnianie się technologii AI w edukacji i kulturze prowadzi do zaniku kreatywności, czy wręcz przeciwnie? Jak można połączyć sztukę, tradycję i emocje, a wszystko w świątecznym klimacie? I jak w obliczu zmian technologicznych zachować pierwiastek twórczości? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedzi podczas grudniowych wydarzeń w Aptece Designu.

W grudniowym programie Apteki Designu, zbudowanego wokół przewodniego hasła społeczeństwo-nauka-technologia, badany będzie przede wszystkim wpływ, jaki na człowieka i na sektory kreatywne wywierają nowe technologie. Zastanowimy się, na ile są one dla nas szansą, a na ile zagrożeniem. Dla równowagi poczujemy też prawdziwie świąteczną atmosferę, między innymi własnoręcznie projektując i tworząc prezenty pod choinkę czy poznając proces wykonywanie oryginalnych szklanych dekoracji na ostatniej w tym roku wystawie.

O nowych technologiach i przyszłości z nimi związanej porozmawiamy 4 grudnia, podczas premiery polskiego tłumaczenia książki Geerta Lovinka „Wymieranie Internetu”. Tłumaczki opowiedzą o treści eseju, snując refleksje na temat możliwości wykorzystania technologii do budowania wspólnych dóbr i wartościowych doświadczeń oraz spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak takie cele osiągnąć.

Pozostaniemy w podobnej tematyce też 10 grudnia w trakcie dyskusji „HeAI – Jak działa branża kreatywna napełniona »helowym« AI” organizowanej przez SoTechLab KSSiT Wydziału Humanistycznego AGH. Rozmowa skupi się przede wszystkim na wpływie AI na branżę kreatywną. Poruszony zostanie wątek wyzwań etycznych, jakie stoją przed twórcami i twórczyniami przy wykorzystaniu przez nich nowoczesnych technologii oraz kwestia możliwości wspomożenia się w pracy sztuczną inteligencją bez równoczesnego zatracania własnej kreatywności.

9 grudnia spotkamy się na wyjątkowym spotkaniu online na kanale Apteki Designu na Instagramie w ramach działań prowadzonych przez Obserwatorium Trendów dla Kultury (OTK), aby porozmawiać o praktycznej pracy z raportami trendów. Jak oddzielić kluczowe informacje od szumu? W jaki sposób interpretować dane, by realnie wspierały rozwój projektów, biznesów czy inicjatyw kulturalnych? To doskonała okazja, by zgłębić tajniki trendwatchingu i lepiej zrozumieć, jak działać skuteczniej w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu.

Nie zabraknie też grudniowych wystaw. Do połowy stycznia można odwiedzić ekspozycję „Upcycling Toys – zabawki z odpadów”, przygotowaną przez Muzeum Zabawek w Krakowie. Natomiast 6 grudnia otwarta zostanie wystawa „Magia zaklęta w szkle. Tradycja, sztuka i emocje w szklanych dekoracjach”. Pokaz delikatnych i kruchych dzieł sztuki tworzonych przez znaną nie tylko w Polsce firmę GlitterLab trwać będzie w Aptece Designu przez cały okres świąteczny i noworoczny – aż do 7 stycznia.

Przez jeden dzień – 16 grudnia – czynna będzie także wystawa „Ogród Owadorostów” podsumowująca pierwszy etap projektu światotwórczego Grupy Roboczej. Animacja, muzyka i tekst opowiedzą w niej historię tajemniczego, „lunarpunkowego” ogrodu.

W świąteczny nastrój wprowadzą uczestników twórcze warsztaty 7 grudnia. Nowe technologie ustąpią tutaj miejsca tradycyjnym materiałom, takim jak szydełko, włóczka czy... skarpetki. To idealna okazja dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu na prezenty na święta lub chcą po prostu własnoręcznie wykonać coś wyjątkowego – a wszystko pod hasłem „Fabryka Prezentów. Chwila wytchnienia, magia tworzenia”!

Wraz z końcem roku zamkniemy też kolejny etap procesu partycypacyjnego. Podczas warsztatów 13 grudnia wraz z przedstawicielami krakowskich instytucji kultury zastanowimy się, jak współtworzyć dzielnicę Wesoła.

Szczegółowy program wydarzeń Apteki Designu na stronie: kbf.krakow.pl