Mikołajkowe spektakle teatralne dla najmłodszych, spotkania ze św. Mikołajem i otwarty, mikołajkowy turniej Rummikub. Do tego cały pakiet świątecznych warsztatów rękodzielniczych dla najmłodszych z opiekunami, starszych dzieci i młodzieży oraz dorosłych i seniorów. A na finał koncerty kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych – m.in. w wykonaniu Eleni. Grudzień w Centrum Kultury Podgórza będzie pełen bożonarodzeniowych akcentów!
Nadchodzi czas rozdawania prezentów, a Mikołaj zniknął. Skrzat Bąbel otrzymał arcyważne zadanie – musi go odnaleźć. Zaprzęga więc Rudolfa i wyrusza na poszukiwania. Czy misja zakończy się sukcesem i dzielny skrzat uratuje Święta? Dzieci będą mogły się o tym przekonać 4 grudnia o godz. 17.00 oglądając kabaretowy spektakl „Co się stało z Mikołajem?” w wykonaniu Teatru Tak, wystawiany w Klubie Płaszów (ul. Gumniska 32).
A czy istnieje prezent idealny? Elfy z pracowni św. Mikołaja starają się taki stworzyć. W tym celu korzystają ze specjalnej, magicznej maszyny, do której wkładają listy napisane przez dzieci. Jednak, żeby urządzenia zadziałało, potrzeba wiele starań, zaklęć i magii… Spektakl mikołajkowy „Tam, gdzie rosną prezenty” w wykonaniu Teatru Chrząszcz w Trzcinie pokazuje przygotowywanie świątecznych upominków jako bardzo poważny proces i uświadamia najmłodszym, że bezinteresowne obdarowywanie innych to wielka przyjemność. To wyjątkowe przedstawienie będzie można obejrzeć w Forcie Borek (u. Forteczna 146) 6 grudnia o godz. 17.00. Tuż po nim najmłodszych odwiedzi wyjątkowy gość – Święty Mikołaj, który wręczy dzieciom prezenty (przygotowane przez rodziców). Więcej informacji o mikołajowych upominkach można uzyskać u pomocników św. Mikołaja w biurze Fortu Borek. Mikołajki w Forcie Borek są organizowane w ramach cyklu „Teatralne Poranki”.
Na świąteczne spektakle dla najmłodszych i spotkania ze św. Mikołajem zapraszają również: Ośrodek Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13): 5 grudnia o godz. 17.00, spektakl „Listowa afera” w wykonaniu Teatru MoonStar i spotkanie ze św. Mikołajem; Klub Tyniec (ul. Dziewiarzy 7): 6 grudnia o godz. 9.30, spektakl „Z Mikołajem świata kraje, czyli rzecz o świętach i prezentach” w wykonaniu Teatru Otwartego (wstęp wolny, obowiązuje telefoniczna rezerwacja miejsc), Klub Piaskownica (ul. Łużycka 55): 7 grudnia o godz. 16.00, spektakl „Bajki Mikołajki” w wykonaniu Teatru Otwartego oraz spotkanie ze św. Mikołajem oraz Klub Soboniowice (ul. Kuryłowicza 115): 11 grudnia o godz. 9.00, spektakl „Przygody Krasnala Pączka” w wykonaniu Teatru Kanon.
Święty Mikołaj, z workiem pełnym drobnych upominków – dla najgrzeczniejszych klientów i gości – zawita również do Strefy Sokolska (ul. Sokolska 13). Będzie się przechadzał po budynku w godz. 9.00–13.00. Natomiast dzień później 7 grudnia w godz. 11.00-15.30 w Strefie Sokolska będzie można wziąć udział w turnieju „Zagraj z Mikołajem w Rummikub”, stanowiącym eliminacje do Mistrzostw Polski w Rummikub 2025. Zwycięzca otrzyma bezpośredni awans do krajowych mistrzostw, a wszyscy gracze biorący udział w turnieju punkty do ogólnopolskiego rankingu Rummikub. Dla osób, które zajmą cztery pierwsze miejsca przewidziano również nagrody rzeczowe. Szczegóły na: ckpodgorza.pl.
Z kolei w sobotę, 14 grudnia o godz. 16.00, sprzed remizy OSP Przewóz wyruszy św. Mikołaj ze swoim orszakiem. Do ok. godz. 20.00 będzie przemierzać osiedla Przewóz i Rybitwy pukając do drzwi mieszkańców i wręczając drobne upominki najmłodszym. Organizatorami akcji są Klub Przewóz oraz Klub Rybitwy (jednostki Centrum Kultury Podgórza), OSP Przewóz oraz pomysłodawcy Programu Aktywności Lokalnej „Nad Potokiem”.
Element, bez którego trudno sobie wyobrazić okres bożonarodzeniowy to świąteczne dekoracje. Stąd też w grudniowej ofercie wydarzeń Centrum Kultury Podgórza nie zabraknie warsztatów dla dzieci, dorosłych i seniorów, w czasie których będzie można je wykonać własnoręcznie.
W ramach „Świątecznej Soboty w Klubie Swoszowice” (ul. Kolejarzy 71), już 7 grudnia odbędą się: warsztaty florystyczne dla dorosłych „Świąteczne wianki na drzwi” (godz. 10.00), warsztaty scrapbookingu „Exploding box” – dla dzieci w wieku 6-12 lat (godz. 12.00) oraz warsztaty artystyczne dla seniorów „Zimowe dekoracje w szkle” (godz. 13.00).
Strefa Sokolska zaprasza 11 grudnia o godz. 9.30 – przedszkolaki i uczniów klas I-III szkoły podstawowej (grupy zorganizowane, max. 25 osób) do udziału w warsztatach edukacyjno-plastycznych „Wśród nocnej ciszy”. W programie m.in. tworzenie łańcuchów i innych ozdób choinkowych, a także opowieść o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Dorosłym Strefa Sokolska proponuje świąteczne warsztaty florystyczne. Pierwsze z nich – pod hasłem „Magia świątecznych wianków i słodkich dekoracji” – odbędą się 18 grudnia o godz. 18.00. Ich uczestnicy będą tworzyć bożonarodzeniowe wianki na bazie koła ze słomy lub odpowiednio giętych gałęzi, zdobionych m.in.: jodłą nobilis, suszem (plastry pomarańczy, szyszki, cynamon itp.) oraz ręcznie robionymi piernikami. Motywem przewodnim kolejnych – organizowanych 19. grudnia o godz. 18.00 – w ramach cyklu Podgórski Babiniec – również będą świąteczne wianki, ale zdobione przede wszystkim suszonymi pomarańczami, laskami cynamonu, orzechami oraz innymi aromatycznymi elementami.
Ośrodek Ruczaj (ul. Rostworowskiego 13) zachęca całe rodziny do wspólnego malowania świątecznych kubków ceramicznych 12 grudnia o godz. 18.00, a wszystkie panie zaprasza na świąteczną edycję warsztatów z cyklu „Babski Wieczór” 19 grudnia o godz. 18.00 – podczas zajęć będzie można poznać podstawowe techniki makramy pozwalające stworzyć samodzielnie wyjątkowe plecionki, które mogą się stać zarówno elegancką ozdobą wnętrza, jak i dekoracją choinkową.
Klub Tyniec (ul. Dziewiarzy 7) proponuje z kolei warsztaty ozdabiania pierników i warsztaty robienia ozdób choinkowych połączone ze świątecznym poczęstunkiem 14 grudnia o godz. 14.00-17.00, „Tynieckie Spotkanie Świąteczne”. Warsztaty świątecznego rękodzieła będą też organizowane w Klubie Soboniowice: 3 grudnia w godz. 16.15–17.15, „Świąteczne warsztaty drobnych upominków – ozdobne medaliony i breloki”, w Klubie Przewóz: dla przedszkolaków i dzieci z pierwszych klas szkoły podstawowej w dniach 3–12 grudnia, a dla rodzin z dziećmi 14 grudnia oraz w Klubie Iskierka (ul. Żywiecka 44): 14 grudnia w godz. 10.00–12.00 warsztaty tworzenia biżuterii „Rodzinne spotkania w Iskierce: magia Świąt”.
Tak jak nie wyobrażamy sobie Bożego Narodzenia bez choinki i innych okolicznościowych dekoracji, tak też nie sposób cieszyć się świętami bez charakterystycznych dla tego okresu melodii. W grudniowym programie wydarzeń Centrum Kultury Podgórza musiały się więc pojawić koncerty kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych.
Koncert gordonowski dla najmłodszych z opiekunami, zatytułowany „Hej kolęda, kolęda!”, będzie elementem pełnego świątecznych atrakcji „Dworskiego Świętowania”, które zaplanowano na 14 grudnia (godz. 10.00–14.00 i 16.00–17.00) w Dworze Czeczów (ul. ks. J. Popiełuszki 36)l. Koncert świąteczny w Klubie Wróblowice (ul. Niewodniczańskiego 74) – zaplanowany na 13 grudnia o godz. 18.00 – przeniesie publiczność w świat najpiękniejszych utworów związanych z czasem Bożego Narodzenia. Będzie można usłyszeć m.in. takie przeboje jak „White Christmas”, „Let it snow”, „Jingle Bells”, czy „Pada śnieg” i „Przekażmy sobie znak pokoju”. Dopełnieniem całości będą najpiękniejsze kolędy. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Świątecznych akcentów nie zabraknie też podczas koncertu „Podaruję Ci gwiazdkę z nieba”, który odbędzie się w Strefie Sokolska 16 grudnia o godz. 18.00. Zabrzmią najpiękniejsze piosenki musicalowe i arie operetkowe oraz piosenki świąteczne w wykonaniu Aleksandry Sotnickiej (sopran) i Dariusza Palonka (tenor). Na fortepianie akompaniować im będzie Olga Piotrowska-Cender.
Polskie i greckie. Tradycyjne i te napisane specjalnie dla niej, a wszystkie wyjątkowe i stanowiące nieodłączny element magicznej, bożonarodzeniowej atmosfery. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki w wykonaniu Eleni będzie można usłyszeć w ostatnią sobotę starego roku – 28 grudnia o godz. 19.30 – w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie-Nowym Bieżanowie
(ul. Aleksandry 1). Wydarzenie jest organizowane przez Centrum Kultury Podgórza – Klub Aleksandry, w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, a honorowy patronat nad nim objął Zbigniew Kożuch – Przewodniczący Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim. Wstęp na koncert jest wolny.
Szczegółowe informaje, zapisy oraz ceny biletów na wybrane wydarzenia dostępne są na stronie ckpodgorza.pl.