Jubileusz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha był okazją do wizyty w Krakowie nowego Ambasadora Japonii w Polsce J.E. Akiro Kono. 30 listopada złożył on wizytę kurtuazyjną Prezydentowi Miasta Krakowa Aleksandrowi Miszalskiemu.
Rozmowa przebiegła w serdecznej atmosferze, gdyż – pomimo znacznej odległości dzielącej Japonię i Polskę – nasz kraj cieszy się wśród mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni szczególnym uznaniem. Ambasador Kono zaryzykował nawet twierdzenie, że Japończycy uważają Polskę za najbardziej otwarty i interesujący europejski kraj. Sympatia i solidarność z Polską mają swoje korzenie w latach 80-tych, gdy w naszym kraju dokonywała się przemiana ustrojowa.
Kraków nie ma sformalizowanego partnerstwa z żadnym miastem w Japonii, ale współpracuje z Kioto w ramach Ligi Miast Historycznych. Przede wszystkim jednak, ponad 30 lat temu miasta te połączyła inicjatywa utworzenia Centrum Sztuki i Kultury Japońskiej Manggha, na które środki zbierane były przez Fundację Kyoto-Kraków. Obecny na spotkaniu w magistracie Generalny Konsul Honorowy Japonii w Krakowie Krzysztof Ingarden przybliżył barwną historię powstawania Mangghi, w której od początku uczestniczył jako architekt współpracujący ze słynnym Aratą Izosakim.
Utworzenie Muzeum było możliwe dzięki wizji i determinacji reżysera Andrzeja Wajdy, który swoją pasją zaraził liczne grono współpracowników, a przede wszystkim dzięki tysiącom darczyńców z Japonii, którzy uzbierali środki na budowę centrum japońskiego w dalekim Krakowie. Zaangażowanie miasta Kioto w budowę Centrum Manggha, a potem 30-lat bogatej współpracy artystów i uczelni obydwu miast, było powodem dla którego – z inicjatywy Prezydenta Aleksandra Miszalskiego - we wrześniu 2024 roku miastu Kioto przyznano tytuł Honorowego Miasta Bliźniaczego Krakowa. Podczas spotkania Prezydent wręczył Ambasadorowi okolicznościowy dyplom dla Kioto, upamiętniający to wydarzenie.
Ważnym wątkiem relacji krakowsko-japońskich jest umowa o współpracy pomiędzy Zamkiem Królewskim na Wawelu i Zamkiem Himeji - japońskim skarbem z Listy UNESCO. Współpraca pomiędzy zamkami przyniosła już konkretne owoce: w Himeji odbyły się dwie wystawy zdjęć, poświęconych miastu Kraków i zamku Wawel. Ponadto w ramach programu partnerstwa, mieszkające w Krakowie dzieci z Ukrainy odwiedziły Japonię.
Bezpośrednio po spotkaniu w urzędzie miasta, Prezydent Miszalski i Pan Ambasador wzięli udział w uroczystych obchodach jubileuszu 30-lecia Muzeum Manggha. Wystąpienia gości honorowych złożyły się na barwną i emocjonalną opowieść o powstaniu i rozwoju tej wyjątkowej krakowskiej instytucji, która łączy pokolenia, epoki historyczne oraz dwie odległe geograficznie kultury.
Przedstawiciel Fundacji Inamori, której nagroda - przyznana Andrzejowi Wajdzie w 1987 roku – stała się impulsem do rozpoczęcia wielkiej zbiórki funduszy na „dom dla sztuki japońskiej w Krakowie”, powiedział, że uhonorowanie wybitnego polskiego reżysera „uruchomiło łańcuch ludzi dobrej woli”. Wzruszające słowa, świadczące o znaczeniu współpracy z krakowską instytucją, wypowiedziała do uczestników uroczystości księżna Takamado.
W swoim przemówieniu Prezydent Aleksander Miszalski podkreślił, że idea Mangghi zrodziła się w Krakowie już w 1944 roku, a może nawet w latach dwudziestych XX wieku, gdy ekscentryczny kolekcjoner Feliks „Manggha” Jasieński przekazał swoje zbiory sztuki japońskiej (które szczęśliwie nie podobały się w Warszawie!) Muzeum Narodowemu w Krakowie. Dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności japońska kolekcja - która fascynowała artystów młodopolskich - przetrwała bezpiecznie wojnę. Czekała ona na „swój czas” w muzealnych magazynach, aby wreszcie znaleźć się w „japońskim domu”, który dzięki swojej lokalizacji nad Wisłą - naprzeciwko Zamku Królewskiego na Wawelu – jest jednocześnie bardzo polski.
Muzeum Manggha - japońskie, międzynarodowe, ale przede wszystkim krakowskie - jest miejscem łączącym ludzi i tworzącym dobrą energię. Manggha doskonale wpisuje się kulturalną panoramę Krakowa, współorganizując różnorodne miejskie wydarzenia. Prezydent Miszalski podziękował profesor Krystynie Zachwatowicz-Wajdzie za wizję i konsekwencję w tworzeniu tego wyjątkowego miejsca. Jubileusz 30-lecia Mangghi, obchodzony w serdecznej atmosferze, w licznym gronie przyjaciół i współpracowników z instytucji polskich i międzynarodowych, z udziałem ponad 30 gości z Japonii, jest niewątpliwie potwierdzeniem jej wyjątkowości.