górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego!

Biograficzna opowieść, która rozsławiła Simonę Kossak i zainspirowała świat filmu do przeniesienia jej historii na ekran. Najważniejsza książka o życiu ekolożki i obrończyni przyrody.

Mówili o niej „Czarownica” — bo wabiła myszołowy oraz oswoiła kruka terrorystę, który kradł złoto i atakował rowerzystów. Ponad trzydzieści lat żyła w drewnianej leśniczówce pośrodku Puszczy Białowieskiej, bez wody i prądu. Spała w łóżku z rysiem i mieszkała pod jednym dachem z oswojonym dzikiem. Była naukowczynią, ekolożką, autorką nagradzanych filmów i słuchowisk radiowych. Aktywnie działała na rzecz najstarszego lasu w Europie. Uważała, że należy żyć prosto i blisko przyrody. Wśród zwierząt znalazła to, czego nigdy nie doświadczyła od ludzi.

Ostatnia Kossakówna. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza — trzech malarzy rozmiłowanych w polskim krajobrazie i historii. Bratanica Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec. Miała być synem i czwartym Kossakiem. Tak jak przodkowie, dźwigać sztalugi i znane nazwisko. Wybrała jednak inną drogę.

Co takiego spotkało ją w Krakowie, że zdecydowała się na ucieczkę? Dlaczego została wydziedziczona? Wreszcie — czy w „dziczy” odnalazła szczęście?

Simona autorstwa Anny Kamińskiej to fascynujący portret buntowniczej pasjonatki i silnej, nietuzinkowej kobiety. Opowieść o bezkompromisowym szukaniu swojego miejsca w świecie i o zrzucaniu ciężaru wielkiego nazwiska. Historia upadku starej, artystycznej rodziny oraz tego, jak szara rzeczywistość PRL-u wymazywała barwny świat krakowskiej arystokracji.

Na podstawie książki Anny Kamińskiej powstał scenariusz filmu w reżyserii Adriana Panka pt. „Simona Kossak” (2024) oraz spektakl teatralny „Simona K. Wołająca na puszczy” (monodram Agnieszki Przepiórskiej, reż. Anna Gryszkówna, tekst Piotr Rowicki, 2020).

Książka nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

KONKURS

Mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest kilka egzemplarzy książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie: czego w dzisiejszym świecie moglibyśmy się nauczyć od ludzi, którzy potrafią żyć w zgodzie z naturą, tak jak Simona Kossak? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 13 grudnia, do godz. 15.00. W tytule maila napiszcie: WYDAWNICTWO LITERACKIE. Zwycięzców o nagrodzie poinformujemy indywidualnie. Książki odbierzecie osobiście, w Urzędzie Miasta Krakowa.