górne tło

Trzeci Krakowski Kongres Miejski

Tematem kolejnej edycji Krakowskiego Kongresu Miejskiego jest mieszkalnictwo. Podczas trzech debat swój punkt widzenia będą ścierać zastępcy prezydenta Krakowa, samorządowcy z Warszawy i Łodzi, przedstawiciele deweloperów, pośredników nieruchomości, autorzy znanych książek, publicyści i eksperci ze świata nauki. Start wydarzenia dziś, 7 grudnia o godz. 10.00. Udział w kongresie jest bezpłatny, obowiązują darmowe wejściówki.

Cykl Krakowskich Kongresów Miejskich to wydarzenia w formule dynamicznych paneli dyskusyjnych z udziałem publiczności. – 7 grudnia na Politechnice Krakowskiej w szerokim gronie spojrzymy na politykę planistyczną i mieszkaniową. W szczególności interesuje nas ona w kontekście wyzwań i możliwości, jakie stają przed polskimi miastami, takimi jak Kraków, w obliczu rosnącego kryzysu mieszkaniowego – przekonuje organizator: Koalicja Ruchów Krakowskich „Wspólnie dla Miasta”.

Niedobór mieszkań, wzrost cen, zjawisko pustostanów, problemy z dostępnością mieszkań komunalnych i społecznych oraz negatywne skutki turystyfikacji to tylko niektóre z tematów, które znalazły się w agendzie wydarzenia.

Organizatorzy przypominają, że postulaty związane z polityką mieszkaniową dominowały w samorządowej kampanii wyborczej. – Chcemy, aby nie pozostały jedynie w programach kandydatów. Stąd pomysł na dyskusję, w ramach której chcemy rozmawiać o skutecznych rozwiązaniach, które powinny być wprowadzone zarówno przez władze samorządowe jak i polski rząd.

W pierwszym panelu otwarcia wezmą udział: Maria Klaman, Zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa, dr Marcin Galent, Instytut Studiów Europejskich (UJ), prof. Rafał Matyja, Katedra Polityk Publicznych (UEK), Mateusz Łakomy, autor książki "Demografia jest przyszłością" i Małgorzata Klich, Prezeska Polskiego Związku Firm Deweloperskich – oddział Kraków. Uczestnicy zastanowią się nad tym, jak przezwyciężyć obecny kryzys mieszkaniowy.

Drugi panel to starcie pt. Miasto kontra deweloperzy. W rozmowie uczestniczą: Kosma Nykiel, Radny Miasta Łódź, lider stowarzyszenia Łódź cała naprzód!, Barbara Jędrzejczyk, radna dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze​, prof. Stanisław Mazur, pierwszy zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Bartosz Józefiak, dziennikarz, autor książki Patodeweloperka. To nie jest kraj do mieszkania​, przedstawiciele oraz przedstawicielki PZFD, SBDiM, SARP, TUP, MOIA.

Czy samorząd może być poważnym graczem na rynku mieszkaniowym – to tytuł panelu zamknięcia 3. Krakowskiego Kongresu Miejskiego. Odpowiedzi na to pytanie poszukują: prof. Stanisław Mazur, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa, Barbara Jędrzejczyk, radna dzielnicy Żoliborz m. st. Warszawy, wieloletnia prezeska Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze​, Kosma Nykiel, Radny Miasta Łódź, lider Łódź cała naprzód!, Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, były zastępca prezydenta Miasta Poznań i Anna Ratajczak​, agentka nieruchomości, blogerka znana jako Pani od mieszkań.

Zadanie jest współfinansowane ze środków Gminy Miejskiej Kraków.