górne tło

Transport, zieleń, sport, edukacja – do budżetu wchodzą kolejne zadania

Podczas pierwszej sesji budżetowej prezydent Aleksander Miszalski zapowiedział, że w pracach nad autopoprawką będzie otwarty na propozycje, które w imieniu mieszkańców zgłaszają radni miejscy i dzielnicowi. Poprawki wciąż napływają, ale już na tym etapie udało się znaleźć finansowanie dla ponad stu nowych przedsięwzięć – głównie z dziedziny transportu, zieleni, edukacji, sportu, zdrowia, pomocy społecznej i rodziny.

Trwają prace nad planem dochodów i wydatków Krakowa w 2025 roku. Projekt budżetu przedstawiony przez prezydenta na sesji Rady Miasta Krakowa (4 grudnia) podlega weryfikacji i opiniowaniu przez radnych, czego wyrazem są składane na bieżąco poprawki. Zawierają one najczęściej postulaty wprowadzenia nowych zadań do planu inwestycyjnego lub rozszerzenia zakresu czy większego dofinansowania przedsięwzięć już zaplanowanych.

Równolegle nad projektem budżetu pracują służby finansowe miasta. Zgodnie z zapowiedzią prezydenta korygowany będzie zarówno plan dochodów, jak i wydatków – tak by jak najwięcej zadań, na które czekają mieszkańcy, mogło zostać zrealizowanych lub rozpoczętych w 2025 roku. Istotną wskazówką przy uzupełnianiu planu inwestycyjnego są dla prezydenta postulaty mieszkańców zgłaszane za pośrednictwem radnych miejskich, radnych dzielnicowych i innych środowisk najlepiej zorientowanych w lokalnych potrzebach.

W autopoprawce, która została już włączona do porządku obrad drugiej sesji budżetowej (zaplanowanej na 18 grudnia), prezydent uwzględnił ponad sto nowych zadań, o które wnioskowali radni miejscy i dzielnicowi. Łącznie opiewają one na kwotę ponad 67 mln zł. To mniejsze inwestycje, ale takie, dzięki którym w krótkiej perspektywie można zrealizować cel, jakim jest poprawa komfortu życia mieszkańców. Dzięki zmianom wprowadzonym w najbliższym otoczeniu krakowianie będą mogli wygodniej i bezpieczniej poruszać się po swojej okolicy, łatwiej znajdą odpowiednie miejsce do odpoczynku i spędzania wolnego czasu, będą mieli też lepsze warunki do tego, by zatroszczyć się o swoje zdrowie, w tym kondycję fizyczną, a dzieci i młodzież będą kontynuować naukę w bardziej przyjaznych budynkach szkół i przedszkoli.

Przykładowo w dziedzinie transportu udało się znaleźć środki na dodatkowe zadania, w tym m.in. na rozbudowę czy przebudowę ulic (Gaik, Buszka, Kosiarzy, Borkowska, Podgórki, Fiołkowa, Płaszowska), budowę parkingów (os. Na Kozłówce, os. Teatralne, os. Krakowiaków), budowę oświetlenia (ulica Cechowa, Podgórki, dzielnica XV). W przypadku programów, w których zbiorczo wskazuje się cele do realizacji – takich jak programy budowy chodników, modernizacji dróg (nakładki) czy budowy sygnalizacji świetlnych oraz doświetleń przejść dla pieszych – zmiany finansowania polegają na rozszerzeniu zakresu inwestycji o kolejne lokalizacje. Autopoprawka przewiduje także dodatkowe środki na zaspokojenie potrzeb w zakresie zieleni (ogródki jordanowskie, parki, skwery, wybiegi dla psów, place zabaw, skatepark) oraz edukacji (modernizacje szkół, przedszkoli, placów zabaw i rewitalizacja zieleni), sportu i rekreacji (projektowanie nowych kompleksów sportowych, budowa nowych obiektów, modernizacja istniejącej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej przyszkolnej i ogólnodostępnej). Dofinansowany został również program budowy komunalnych budynków wielorodzinnych (ul. Wielicka, Padniewskiego, Wąska).

budżet autopoprawki