górne tło

18 grudnia finał Akademii Lotnika w Krakowie

18 grudnia w Krakowie zostanie zorganizowana finałowa odsłona Akademii Lotnika – projektu Polskiego Związku Narciarskiego, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wydarzenie promujące skoki narciarskie – z główną atrakcją w postaci mobilnej skoczni – odbędzie się na placu Wielkiej Armii Napoleona u stóp Wawelu.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do grup dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, ale przyjmowane są też zgłoszenia indywidualne. Zapisy potrwają do wtorku, 17 grudnia, do godz. 16.00.

Akademia Lotnika to unikalny projekt promujący skoki narciarskie, skierowany zarówno do dzieci, młodzieży, jak i nauczycieli wychowania fizycznego. Inicjatywa obejmuje organizację wydarzeń z mobilną skocznią narciarską („Sztuka Latania”), zajęć sportowych w szkołach („Imitacja Mistrzów”) oraz szkoleń dla nauczycieli („Pierwszy Bohater”). Akademia ma na celu promocję i popularyzację sportu oraz skoków narciarskich – w szczególności wśród dzieci i młodzieży, wspieranie lokalnych klubów sportowych szkolących młodych skoczków oraz odkrywanie przyszłych talentów trenerskich.

Akademia Lotnika rozpoczęła swoją trasę w Bielsku-Białej, jeszcze w październiku, następnie odwiedziła Wrocław, Szczecin, Warszawę i Wisłę podczas Pucharu Świata. W każdym z miast cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Podczas projektu Akademii Lotnika na mobilnej skoczni gościli m.in.: prezes PZN i legenda skoków narciarskich Adam Małysz, trener kadry narodowej Thomas Thurnbichler, dyrektor sportowy PZN ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej Alexander Stoeckl, dyrektor Pucharu Świata Sandro Pertile czy były znakomity skoczek narciarski Martin Schmitt. Kogo zobaczymy w Krakowie? O tym przekonamy się już 18 grudnia. Polski Związek Narciarski zaprasza wszystkich fanów skoków (i nie tylko) do wzięcia udziału w innowacyjnym „wyskokowym” wydarzeniu. Akademia Lotnika to „mistrzostwo świata” – taka jest opinia wielu osób, które miały możliwość oddania swojego pierwszego w życiu skoku. Nie mogło jej zabraknąć pod Wawelem, gdzie odbędzie się finał akcji.

Co będą robić uczestnicy wydarzenia?

W Krakowie Akademia Lotnika zagości pod hasłem „Sztuka Latania”. Uczestnicy wydarzenia mają do wykonania 7 ćwiczeń w 4 różnych strefach. Strefy są podzielone na etapy skoku narciarskiego: pozycja dojazdowa, odbicie, lot, lądowanie. Ćwiczenia są tak dobrane, aby przygotować uczestnika do oddania skoku na skoczni. Po zaliczeniu wszystkich ćwiczeń przechodzi się na mobilną skocznię, aby każdy mógł poczuć się jak prawdziwy skoczek narciarski.

Każdy uczestnik otrzymuje pamiątkowy plastron i legitymację lotnika, w której zbiera pieczątki za wykonanie poszczególnych ćwiczeń. Ponadto: dyplom, medal, mini kombinezon i breloczek na klucze.

Zapisy

Głównymi adresatami są dzieci i młodzież w wieku od 6 do 14 lat, ale po godz. 16.00 swoich sił będzie mógł spróbować każdy chętny – przy czym maksymalna dopuszczalna waga do skorzystania ze skoczni to 80 kg.

Polski Związek Narciarski zaprasza szkoły do zgłaszania grup uczniów.

Proces zapisów odbywa się poprzez kontakt mailowy z potwierdzeniem chęci udziału w projekcie i wysłaniem uzupełnionych dokumentów.

Szczegóły dotyczące zapisów na stronie zis.krakow.pl.


Współorganizatorem imprezy z ramienia Miasta Krakowa jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Koordynatorem Akademii Lotnika jest były skoczek narciarski, a obecnie trener i ekspert Jakub Kot.