Przyłączają się do niego przedsiębiorcy i uczelnie wyższe
Współpraca przy opracowaniu Miejskiego Kontraktu Klimatycznego, udział w pracach Zespołu Doradczego Portfela Projektów „Zeroemisyjny Kraków”, dzielenie się dobrymi, proklimatycznymi praktykami, udział w wydarzeniach edukacyjnych na terenie miasta, kampanie społeczne adresowane do mieszkańców, wsparcie finansowe i organizacyjne inwestycji w ogólnodostępne tereny zielone.
To niektóre z form aktywności podejmowanych przez Partnerów Paktu dla klimatu, inicjatywy miejskiej powołanej do życia w roku 2022 roku, do której jak dotychczas przystąpiło kilkanaście dużych podmiotów, działających na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Ich pełną listę można znaleźć pod tym linkiem
Pakt dla klimatu to inicjatywa o formule otwartej. Do udziału w niej zapraszamy przedstawicieli wszystkich środowisk, organizacji samorządowych, nauki oraz biznesu, w tym: uczelnie wyższe, jednostki samorządowe, spółki miejskie czy organizacje pozarządowe.
Najważniejszym celem Paktu jest zwiększenie zaangażowania uczestniczących w nim Partnerów w inicjatywy ograniczające zmiany klimatu i wsparcie dla działań miasta na drodze do uzyskania neutralności klimatycznej. Projekt jest w założeniu długofalowy. Do udziału w nim zapraszamy podmioty, które dobrym przykładem współtworzyć będą szeroki, lokalny konsensus dla klimatu z pożytkiem dla środowiska, miasta i jego mieszkańców.
Partnerzy Paktu dla klimatu chętnie włączają się w inicjatywy proklimatyczne realizowane na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Wspólnie z samorządem i mieszkańcami organizują akcje mające na celu np. powiększenie terenów zielonych, które mają duże znaczenie dla złagodzenia skutków tzw. miejskiej wyspy ciepła, obejmującej szczególnie dzielnice zlokalizowane w centrum.
Dobrym przykładem takiej właśnie inicjatywy jest projekt pn. Nasze szkolne ogrody, w który włączyła się firma InPost, jeden z kilkunastu sygnatariuszy Paktu. Jej rezultatem jest ogród sensoryczny ze strefami wzroku, słuchu, smaku i powonienia, który powstał na terenie Szkoły Podstawowej nr 110 w Krakowie. Drzewa i rośliny wspólnie posadzili w nim uczniowie, nauczyciele i członkowie społeczności szkolnej a także przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa, Politechniki Krakowskiej i InPost.
Innym przykładem takiej współpracy może być akcja obsadzenia wiosennymi kwiatami jednego z głównych węzłów komunikacyjnych Krakowa: Ronda Grzegórzeckiego. Pomysł powstał w ramach projektu „Life-IP EkoMałopolska”, który realizuje Zespół Doradczyń ds. Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, we współpracy z Radą Dzielnicy II Grzegórzki oraz sponsora, który sfinansował zakup cebulek - firmą KION Business Services, także uczestnika Paktu dla klimatu. Na Rondzie posadzonych zostało 30 tys. tulipanów i narcyzów, które zakwitną już najbliższą wiosną i będą cieszyć zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Akcja zazieleniania Ronda Grzegórzeckiego to jedno z wielu działań realizowanych przez Zespół Doradczyń. Organizują one spotkania, prelekcje i warsztaty oraz uczestniczą w wydarzeniach miejskich, by edukować mieszkańców. Z działaniami informacyjno-edukacyjnymi docierają do lokalnych przedsiębiorców i korporacji, organizacji pozarządowych, aktywistów klimatycznych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.
Zespół Doradczyń ds. klimatu i środowiska
Zespół Doradczyń ds. klimatu i środowiska UMK działa w ramach programu LIFE EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” i jest finansowany ze środków programu LIFE Unii Europejskiej oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Doradczynie opracowały, angażując specjalistów z dziedzin związanych z szeroko pojętą ochroną przyrody, ekspertyzy z zakresu:
Na rozwój społeczności energetycznych na terenie Gminy Miejskiej Kraków Zespół Doradczyń pozyskał ponad 332 tyś. złotych ze środków z KPO, które zostaną przeznaczone na opracowanie koncepcji rozwoju tych społeczności.
Jednym z kierunków działań informacyjno-edukacyjnych Doradczyń jest dotarcie do nauczycieli, tak by ci umieli w ciekawy i interaktywny sposób prezentować wiedzę klimatyczną. We współpracy ze specjalistami przekazują nauczycielom profesjonalne narzędzia i metody pracy z uczniami w obszarze edukacji klimatycznej.
W tym właśnie celu w październiku tego roku zespół zorganizował pierwszą Konferencję warsztatową pn. Edukacja klimatyczna poza schematami, skierowaną do osób zajmujących się właśnie edukacją klimatyczną.
Wzięło w niej udział ponad 200 osób, w tym nauczyciele oraz edukatorzy z Krakowa, sąsiadujących gmin oraz innych regionów Polski, przedstawiciele samorządów z Małopolski, organizacji pozarządowych i biznesu.
Prelekcje prowadzone przez ekspertów dotyczyły m.in. takich obszarów jak: Odpowiedzialna moda, Idea Zero waste czy edukacji naturalnej i nieformalnej. Rozbudowany blok warsztatów dał z kolei uczestnikom możliwość doświadczyć w praktyce nowoczesnych narzędzi edukacyjnych, po to aby mogli korzystać z nich samodzielnie w swoich macierzystych placówkach oświatowych i organizacjach i sprawnie łączyć z narzędziami edukacji formalnej. Warsztaty poświęcone były takim zagadnieniom jak: Kalkulator śladu węglowego, Zrównoważone korzystanie z mody czy Inspirowanie licealistów do angażowania się w działania na rzecz klimatu.
Zespół ma też dedykowaną ofertę edukacyjną dla seniorów. Docierają z nią do tej grupy mieszkańców za pośrednictwem Centrów Aktywności Seniora prowadząc prelekcje, np. o tym, jak samodzielnie wdrożyć działania proekologiczne i zmienić codzienne nawyki lub jak ograniczyć zużycie i co za tym idzie rachunki za ciepło, energię i wodę.
W formule warsztatowej odbywają się również cykliczne szkolenia, także przygotowane przez Doradczynie a realizowane w ramach projektu „Rozwój nowych społeczności energetycznych działających w zakresie OZE na terenie Gminy Miejskiej Kraków”. Mają one na celu wypracowanie modelu społeczności energetycznej i wdrożenie tego rozwiązania w życie.
Powyższe szkolenia są poświęcone takim zagadnieniom jak m.in.: Społeczność energetyczna i energetyka obywatelska, Odbiorca na rynku energii elektrycznej - prawa i obowiązki, Prosument zbiorowy i lokatorski, Klaster energii, Dekarbonizacja budynków w świetle prawa UE czy Aktywizm obywatelski i współpraca z samorządem.
Zainteresowanych współpracą z Zespołem Doradczyń zapraszamy do kontaktu:
doradcy.ekomalopolska@um.krakow.pl