górne tło

Fredro w Bagateli

Od 105 lat istnienia Teatr Bagatela czekał na realizację tego klasycznego tytułu. Fredrowskie „Gwałtu, co się dzieje!” na scenę Bagateli przygotował Tomasz Cymerman. Premiera na Dużej Scenie odbędzie się 21 grudnia.

Pisząc w czasach romantyzmu, tworzył Fredro utwory absolutnie odmienne od koturnowej i pełnej patosu twórczości polskich wieszczów. Przyjaźnie, a równocześnie bardzo krytycznie i ironicznie, opisując prowincjonalny szlachecki świat, zbudował wiele przyjemnie wyrazistych, pełnokrwistych postaci, których kreowanie bywało marzeniem całej rzeszy aktorów. Te sny braci aktorskiej o zagraniu w „czymś” fredrowskim, urzeczywistnia Tomasz Cymerman, który mówi:

Moim marzeniem było zrealizować Fredrę i wybór padł na tę stosunkowo rzadko wystawianą komedię. Niewykluczone, że dlatego po nią się nie często sięgano, bo dla reżyserów – mężczyzn niosła za sobą pewne niebezpieczeństwo związane z tematem sztuki. Zamiana patriarchatu na matriarchat, to niby z jednej strony bardzo nośny, farsowy zabieg, ale z drugiej niesie wiele pułapek wynikających z jednopłaszczyznowego, prymitywnego odczytywania tej komedii. A dlaczego ja zrealizowałem „Gwałtu…”? Podoba mi się jak autor niezwykle celnie opisał różne czynniki mogące zagrozić ustalonemu statusowi społecznemu. Bohaterowie „Gwałtu, co się dzieje!” tylko na pozór są osadzeni w zapoznanej i przyjaznej im rzeczywistości. Dzisiaj możemy powiedzieć, że Fredro wyrzucił wszystkich, zarówno kobiety jak i mężczyzn, ze stref komfortu.

Ta komedia Fredry oparta jest na kochanym przez teatr zabiegu cross-dressingu. Bogate, barwne stroje zaprojektowane przez Lilę Dziedzic są bardzo istotnym, budującym elementem krakowskie przedstawienie, które za Fredrą, opowiada o tym jak w podsandomierskim Osieku kobiety przejęły władzę.

Zbudowane przez aktorów i aktorki temperamentne i niebanalne role, wymykają się klasyfikacji, która określa ich pierwszo, czy drugoplanowość. W przedstawieniu Cymermana każdy z bohaterów istnieje mocno i wyraziście.

Jedenastoosobowy zespół grający w przedstawieniu to: Izabela Kubrak, Lidia Olszak, Ewelina Starejki, Ewa Mitoń, Magdalena Woleńska, Krzysztof Bochenek, Jakub Bohosiewicz/Wojciech Leonowicz, Michał Kościuk, Krzysztof Cybulski, Dariusz Starczewski i Kosma Szyman.

Scenografię do spektaklu zaprojektowała Zuzanna Markiewicz. Muzykę skomponował Dawid Sulej Rudnicki, a reżyserię świateł opracował Michał Grabowski. Ruch sceniczny przygotował Aleksander Kopański. Asystentką reżysera i inspicjentem spektaklu jest Monika Handzlik.