górne tło

Rekordowa liczba wniosków – podsumowanie inicjatywy lokalnej

Jeśli chcesz posadzić drzewa na skwerze pod swoim blokiem, zorganizować zajęcia ogrodnicze, wspólne ćwiczenia jogi lub osiedlowy turniej siatkarski, to nie musisz czekać na budżet obywatelski, skorzystaj z inicjatywy lokalnej. Już wkrótce, wraz z początkiem roku, będzie dostępna nowa pula środków w kwocie 125 tys. zł.

Ta forma partycypacji obywatelskiej sprawdza się w szczególności podczas realizacji tzw. „miękkich” projektów, które nie wymagają dużego budżetu oraz prowadzenia inwestycji czy analiz.

Co roku mieszkańcy chętnie z niej korzystają. W tym roku zostało złożonych 38 wniosków, a 29 z nich zostało już wykonanych. W porównaniu do lat poprzednich można zaobserwować tendencję wzrostową, zarówno jeśli chodzi o składane wnioski, jak i te realizowane. Dla porównania w 2023 roku zostało złożonych 27 wniosków, a zrealizowanych było 22, natomiast w pierwszej edycji z 2019 r. mieszkańcy złożyli ich 23, a zrealizowali 12 zadań.

Łatwiej aplikować, łatwiej zrealizować

W przeciwieństwie do projektów składanych w ramach BO, które mają z góry ustalony harmonogram i terminy zgłoszeń, w tym przypadku mieszkańcy mogą wdrażać swoje pomysły przez cały rok, aż do wyczerpania puli środków, która w tym roku wyniosła 195 tys. zł. Co ważne, projekty z inicjatywy nie są poddawane pod głosowanie mieszkańców, są oceniane tylko przez merytoryczne wydziały urzędu.

Warto dodać, że wszystkie projekty są składane, oceniane, a co najważniejsze realizowane w danym roku kalendarzowym, a wnioskodawcy muszą rozliczyć się z zaprojektowanych działań w danym roku.

Zielone projekty górą

W tym roku do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK wpływały projekty o różnorodnej tematyce, ale zdecydowanie dominowały zagadnienia ogrodowe i te związane z miejską zielenią.

Szukając inspiracji, jakie projekty złożyć, warto sprawdzić zadania z ubiegłych lat na stronie bip.krakow.pl.

Obszary, w których można realizować inicjatywy lokalne:

Jak złożyć wniosek?

Jeśli już mamy pomysł i grupę osób, która będzie go realizować, to czas na przygotowanie wniosku. Wszystkie niezbędne dokumenty oraz informacje o punktacji wniosków dostępne są na stronie internetowej bip.krakow.pl.

Przygotowując budżet wniosku, warto przypomnieć, że bardzo ważną kwestią jest wkład własny mieszkańców, czyli praca podczas realizacji projektu.

Urząd miasta nie przekazuje bezpośrednio wnioskodawcom środków finansowych (dotacji), a jedynie realizuje niezbędne zakupy w założonej kwocie czy prace swoimi narzędziami, natomiast pomoc rzeczową przekazuje w ramach użyczenia na czas realizacji inicjatywy.

Więcej na stronie Inicjatywa lokalna – Obywatelski Kraków.