Do 29 grudnia w galerii Subteria na ul. Kanoniczej 5 oglądać można wystawę sztuki współczesnej Zaniedomowienie. Tytuł wystawy, przewrotnie nawiązujący do „zadomowienia się”, otwiera przestrzeń do tworzenia własnych interpretacji kategorii domu. Zaniedomowienie to wielogłos składający się z indywidualnych historii osadzonych w różnych kontekstach: osobistym, społecznym, geopolitycznym.
Nomadyczna filozofia życia zakłada przemieszczanie się jako cel sam w sobie, napędzany ludzką ciekawością i poszukiwaniem nowych doświadczeń. Przemierzająca przestrzenie tożsamość definiowana jest poprzez przynależność, wspólne wspomnienia, pamięć domu rodzinnego, doświadczenia i nie-miejsca – te tymczasowe, liminalne, wolne od głębokich więzi międzyludzkich. Gilles Deleuze postrzega nomadyzm jako zakłócenie wcześniej ustalonych ścieżek postępowania oraz hierarchii. Kiedy jest się w ciągłym ruchu, powstają nowe znaczenia fizycznego terytorium, a odmienne krajobrazy geograficzne, kulturowe i społeczne stają się impulsem do nawiązywania nowych relacji i budowania wspólnoty fizycznej, społecznej czy wirtualnej. Gertruda Stein powiedziała: „wspaniale jest posiadać korzenie tak długo, jak można je zabrać ze sobą”. Tak jak nasza tożsamość nie opiera się na stałych fundamentach, lecz na tym, co ulotne i zmienne, tak i pojęcie zakorzenienia podlega nieustannym transformacjom. Czy można wędrować i być zakorzenionym równocześnie? Nomadyzm, według Rosi Braidotti, to „rodzaj krytycznej świadomości, w której sprzeciwiamy się zamknięciu w społecznie zakodowanych sposobach myślenia, czy zachowania”. Najpiękniejsze wędrówki możemy odbywać, nie opuszczając fizycznie własnego otoczenia, a rozważania nad nomadyczną egzystencją nie muszą zawężać się do przemierzania geograficznych granic.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Ekologia i technologia – rozwój kompetencje w sektorze kultury” realizowanego przez Stowarzyszenie ON/OFF, objęte wsparciem w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, sfinansowanego przez Unię Europejską NextGenerationEU.