Od 1 stycznia zaczęło obowiązywać nowe rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące Polskiej Klasyfikacji Działalności, które zastąpiło regulacje z 2007 roku. Zmiany te mają na celu dostosowanie polskich standardów do wymogów Unii Europejskiej oraz odpowiadają na zmieniające się potrzeby gospodarki. Nowe sekcje, grupy i klasy działalności mogą wpłynąć na koszty pracy przedsiębiorstw, w tym na wysokość składki wypadkowej która będzie zależną od zaktualizowanych kategorii ryzyka.
Nowe kody PKD 2025 będą obowiązywały dla nowo zakładanych firm oraz dla przedsiębiorstw dokonujących zmian w rejestrach takich jak CEIDG, KRS czy REGON.
Przedsiębiorcy powinni sprawdzić, czy ich dotychczasowe kody PKD ulegną zmianie i odpowiednio dostosować swoje wpisy w rejestrach. Może być konieczne uaktualnienie istniejących kodów lub dodanie nowych, odpowiadających dodatkowym obszarom działalności.
Wszystkie podmioty mają czas na dostosowanie się do nowych wymogów do 31 grudnia 2026 roku. Po tym terminie nastąpi automatyczne przeklasyfikowanie działalności przez odpowiednie organy administracyjne.