Weź udział w naszym konkursie i wygraj bilety na spektakl „Nurt” lub „Padało” w Łaźni Nowej!
Spektakl mówiący o umiejętności bycia czułym i uczciwym wobec najważniejszego człowieka w naszym życiu – siebie. Jego bohaterkami są dwie kobiety – Liza i Tamta Liza. Młodsza z nich (Tamta Liza) przyjechała do dużego miasta, żeby wymazać z pamięci traumatyczne wspomnienia. Spotkanie starszej Lizy, która jest do niej łudząco podobna, sprawia, że wraca pamięcią do minionych wydarzeń. Tym razem może ich jednak doświadczyć w zupełnie inny, niedostępny dla niej wcześniej sposób.
Autorem sztuki „Padało” jest urodzony w Dublinie Enda Walsh, jeden z najpopularniejszych i najczęściej nagradzanych współczesnych dramatopisarzy europejskich. Dramat miał swoją prapremierę w budynku starego więzienia w Cork w roku 2017. W rolę Lizy i Tamtej Lizy wcieliły się wówczas siostry Walsh. Widzowie Łaźni Nowej zobaczą na scenie Iwonę Budner, aktorkę Narodowego Starego Teatru i Natalię Krystowską, znaną m.in. widzom Teatru im. Sewruka w Elblągu oraz Teatru Jaracza w Olsztynie.
Podczas pokazu spektaklu 10 stycznia teatr zapewnia możliwość skorzystania z audiodeskrypcji. Osoby chcące z niej skorzystać proszone są o informację mailową (bilety@laznianowa.pl) lub telefoniczną (504 416 796).
W związku ze spektaklem mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest podwójne zaproszenie. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: jakie cechy innych ludzi są dla Ciebie najważniejsze w relacjach z nimi i dlaczego? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 10 stycznia, do godz. 8.00. W tytule dopiszcie PADAŁO. Bilety prześlemy Wam mailowo.
Opowieść o pierwszym nowohuckim teatrze – Nurt, założonym w 1952 roku przez Jana Kurczaba, felietonistę, literata i inżyniera chemika, związanego ze środowiskiem Teatru Rapsodycznego w Krakowie.
Większość aktorów Nurtu stanowili robotnicy budujący Nową Hutę, którzy własnymi rękami zbudowali również teatralny barak. Spektakl stawia pytania o sens tworzenia sztuki i rolę, jaką w życiu społecznym odgrywa teatr i jego twórcy. To również opowieść o człowieku dotkniętym wojenną traumą, który miał odwagę przeciwstawić się władzy i historia starcia z systemem, który sprawił, że Nurt przestał istnieć i na wiele lat został wyparty z nowohuckiej pamięci.
W podwójnej roli – Jana Kurczaba i Białego Kruka – zobaczymy Jerzego Światłonia. W pozostałych rolach: Hannę Bieluszko, Barbarę Jonak, Tomasza Augustynowicza i Dominika Strokę. Podobnie jak w przypadku faktycznego Teatru Nurt obok zawodowych aktorów na scenie pojawią się również amatorzy. Wśród nich m.in. Tomasz Talerzak i Agnieszka Fliśnik, której dziadek budował Nową Hutę. Podczas spektaklu usłyszymy muzykę na żywo w wykonaniu Dominika Strycharskiego. Na scenie pojawi się również Chór Murów, w skład którego wejdą aktorzy–amatorzy.
W związku ze spektaklem mamy dla Was konkurs! Nagrodą jest podwójne zaproszenie. Wystarczy, że odpowiecie na pytanie: jaką rolę, Twoim zdaniem, odgrywa teatr w społeczeństwie? Odpowiedzi ślijcie na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl do piątku, 10 stycznia, do godz. 8.00. W tytule dopiszcie NURT. Bilety prześlemy Wam mailowo.