górne tło

Wizyta Ambasadora Ukrainy

We wtorek, 28 stycznia 2025 r., pierwszą oficjalną wizytę Prezydentowi Aleksandrowi Miszalskiemu złożył nowy Ambasador Ukrainy w Polsce, J.E. Wasyl Bodnar. Kurtuazyjne spotkanie było m.in. okazją do omówienia globalnej sytuacji związanej z toczącą się w Ukrainie wojną oraz aktualną sytuacją ukraińskich uchodźców.

Mianowany na stanowisko Ambasadora Ukrainy w Polsce w listopadzie 2024 roku, Wasyl Bodnar złożył na ręce Prezydenta RP swoje listy uwierzytelniające 13 stycznia. Okazją do oficjalnej wizyty w Małopolsce, było dla Pana Ambasadora zaproszenie do udziału w obchodach 80. Rocznicy Wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, w których wzięła udział oficjalna delegacja Ukrainy na czele z Prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim.  Oprócz Prezydenta Miasta Krakowa, Pan Ambasador – któremu towarzyszył Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj - złożył oficjalne wizyty Wojewodzie Małopolski oraz Marszałkowi Województwa.

Spotkanie z Aleksandrem Miszalskim Jego Ekscelencja rozpoczął od podziękowania Krakowianom i wszystkim Polakom, którzy od pierwszych dni pełnoskalowej wojskowej agresji Rosji aktywnie zaangażowali się w pomoc Ukrainie i stworzyli optymalne warunki do przyjęcia uchodźców wojennych. Wasyl Bodnar podkreślił, że w obliczu skali pomocy i empatii, której Ukraińcy doświadczyli ze strony polskich sąsiadów, podziękowań takich nigdy nie będzie za dużo.

Dzisiaj, pomimo trudnej sytuacji i wciąż toczącej się w kraju wojny, miliony Ukraińców usiłują żyć normalnie. Przyzwyczajeni do alarmów przeciwlotniczych, nauczyli się bronić swoich granic, chronić swoją krytyczną infrastrukturę, ale także wykonywać swoje codzienne obowiązki. Ukraina jest krajem z ogromnym potencjałem rozwojowym, którego jednak nie da się wykorzystać bez przeciwdziałania trudnościom demograficznym czy ekonomicznym. Dlatego działania ukraińskiego rządu są obecnie mocno nacelowane na zachęcanie ukraińskich uchodźców wojennych do powrotu do kraju. Jednocześnie – aby stworzyć obywatelom godne warunki do życia i pracy – ukraiński rząd kontynuuje starania na rzecz przyciągania do kraju zagranicznych inwestorów i inkubacji biznesów. Pan Ambasador podkreślił, że także w tym zakresie docenia pomoc Polaków, którzy aktywnie lobbują w interesach Ukrainy na arenie międzynarodowej. Odbudowa silnej ekonomicznie i stabilnej politycznie Ukrainy leży w interesach zarówno europejskich państw, jak i samorządów. Jego Ekscelencja zaznaczył, że cieszy go wzajemne zrozumienie z przedstawicielami polskiego rządu, m.in. Wiceministrem Pawłem Kowalem, który pełni rolę koordynatora do spraw współpracy i pomocy Ukrainie.

Pan Ambasador naświetlił plany nowopowstałego ukraińskiego Ministerstwa Jedności Narodowej, którego zadaniem będzie m.in. kontakt z ukraińską diasporą na całym świecie oraz pomoc Ukraińcom, którzy chcieliby powrócić do ojczyzny. Opracowywane są konkretne procedury i pakiet przydanych dla ukraińskich migrantów informacji, który będzie zsynchronizowany z popularną aplikacją „Diia” (analogiczną do mObywatel). W Warszawie planowane jest otwarcie „Unity Hub”, będącego centrum koordynacyjnym i instytucjonalnym przedłużeniem nowego ministerstwa.

Podczas rozmowy nie mogło zabraknąć wątku współpracy Krakowa z ukraińskimi miastami, który spotkał się z zainteresowaniem i uznaniem Pana Ambasadora. Poza wątkami związanymi z Kijowem, Ekscelencja wysłuchał m.in. o planach na zaakcentowanie przypadającej w tym roku 30-tej rocznicy współpracy partnerskiej Krakowa i Lwowa. Chociaż wojna nie jest dobrym czasem na organizację wielkoformatowych obchodów, Kraków planuje wprowadzać lwowskie wątki podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych i literackich (miasta łączy tytuł Miasta Literatury UNESCO). W ramach trójstronnej współpracy ze Lwowem i Frankfurtem nad Menem realizowana będzie także kolejna edycja projektu wymiany młodzieży „OBYWATELKI”, do udziału w którym zostaną zaproszone młode kobiety zainteresowane przedsiębiorczością i innowacjami. Działania na rzecz integracji młodego pokolenia są szczególnie istotne w kontekście przyznania miastu Lwów tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2025. Pan Ambasador chwalił także zaangażowanie Krakowa w pomoc humanitarną ukraińskim miastom, z którymi nie łączą go więzy oficjalnego partnerstwa. Przykładem jest procedowana obecnie darowizna kolejnych autobusów MPK S.A. dla miasta Sumy – zlokalizowanego przy samej granicy z Rosją i stąd szczególnie narażonego na obstrzały i zniszczenia infrastruktury transportowej i taboru. Ambasador i Konsul Generalny podziękowali także Prezydentowi Miszalskiemu za opiekę miasta nad ukraińską społecznością oraz działania mające na celu otwarcie w Krakowie Domu Ukraińskiego.