górne tło

W Krakowie debata o przyszłości i roli unijnej polityki spójności

W Centrum Kongresowym ICE Kraków odbywa się dwudniowa konferencja pod tytułem „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?”. W wydarzeniu, które zostało zorganizowane w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie UE, biorą udział przedstawiciele polskiego rządu, samorządu, Komisji Europejskiej oraz świata nauki i biznesu.

1 stycznia 2025 r. Polska po raz drugi objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez kolejne sześć miesięcy przewodniczy jej pracom. Jednym z istotnych wydarzeń, które odbywają się w pierwszym miesiącu jej trwania, jest konferencja „Rozwój po europejsku. Jaka polityka rozwoju dla bezpiecznej, odpornej i globalnie konkurencyjnej Unii Europejskiej?”.

Konferencja odbywa się w Centrum Kongresowym ICE Kraków w dniach 30–31 stycznia. Jej organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej a współorganizatorem Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Pierwszy dzień konferencji zainaugurowały wystąpienia minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski oraz prezydenta Krakowa Aleksandra Miszalskiego. Były one poświęcone dotychczasowym efektom polityki spójności i wyzwaniom, które stoją przed całą Unią Europejską. 

Drugi dzień konferencji otworzą: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko oraz wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Tego dnia odbędą się m.in. dyskusje dotyczące podejścia terytorialnego w polityce rozwoju i jego znaczenia dla Unii Europejskiej. 

Konferencja obejmuje w sumie kilkanaście paneli, w których głos zabiorą ministrowie i eksperci z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także unijni komisarze i urzędnicy wysokiego szczebla z Komisji Europejskiej. Nie zabraknie również ekspertów reprezentujących administrację publiczną, środowisko akademickie oraz organizacje pozarządowe z całej UE.

Zostaną tam poruszone następujące tematy: 

Celem wydarzenia jest też wypracowanie wniosków i rekomendacji, które mogą być uwzględnione przez Komisję Europejską podczas przygotowywania nowych projektów rozporządzeń na kolejną perspektywę finansową 2028–2034. 

Szczegóły dotyczące konferencji na stronie internetowej polish-presidency.consilium.europa.eu.