górne tło

Inauguracja roku jubileuszowego 120-lecia Uzdrowiska Mateczny

W tym roku Uzdrowisko Mateczny świętuje 120-lecie istnienia. Z tej okazji Krakowska Pijalnia Zdrojowa zaprasza na uroczystą inaugurację roku jubileuszowego. Spotkanie odbędzie się 19 marca w Muzeum Podgórza, a na uczestników czeka bogaty program kulturalny i historyczny.

W 2025 roku przypada 120. rocznica powstania Uzdrowiska Mateczny, założonego przez Antoniego Matecznego – odkrywcę leczniczych źródeł w rejonie Krakowa. To niezwykłe wydarzenie, które ma na celu przypomnienie historii i tradycji uzdrowiska, jak również promowanie wśród mieszkańców korzystania z lokalnej wody mineralnej. Jubileusz będzie okazją do refleksji nad dziedzictwem Antoniego Matecznego i jego wkładem w rozwój uzdrowiskowej tradycji w Krakowie.

Kulturalny program inauguracji

Uroczystości jubileuszowe zainauguruje spotkanie, które odbędzie się 19 marca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Muzeum Podgórza. W programie przewidziane jest odsłonięcie depozytu pamięci, który przybliży historię i współczesne osiągnięcia uzdrowiska. Wydarzenie uświetni wykład prof. dr hab. inż. Barbary Tomaszewskiej „Geologiczne uwarunkowania występowania wód leczniczych w rejonie Mateczny”.

Całość odbędzie się przy akompaniamencie Salonowej Orkiestry Camerata, tworząc atmosferę nawiązującą do dawnych czasów świetności uzdrowisk.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Więcej informacji na stronie.

120 lat Uzdrowiska Mateczny