W sobotę (8 czerwca) na Rynku Głównym miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Wielki Finał Coca-Cola Cup 2013. Poza sportowymi emocjami kibice mogli spotkać się z Robertem Lewandowskim, Anną Dereszowską i Robertem Korzeniowskim.
W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa odbyła się towarzysząca turniejowi debata dotycząca m.in. promowania aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Wzięli w niej udział Robert Lewandowski, Robert Korzeniowski, Anna Dereszowska, Wiceprezydent Krakowa – Magdalena Sroka, Tomasz Półgrabski– Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Danuta Gajewska z Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Tomir Kaczmarek – Dyrektor Marketingu z firmy Coca-Cola Poland Services.
Podczas dyskusji Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka podkreśliła, że Kraków entuzjastycznie zareagował na propozycję organizacji turnieju „Coca–Cola Cup” i przypomniała, że nasze miasto to kolebka polskiego sportu.
„To tutaj powstało Polskie Towarzystwo Gimnastyczne – Sokół, tutaj zawiązał się Polski Komitet Olimpijski, tu uformowały się dwa najstarsze kluby polski – Cracovia i Wisła - wyliczała wiceprezydent”.
Magdalena Sroka zwróciła szczególną uwagę na prowadzone przez miasto działania służące rozwojowi sportu i rekreacji.
Podkreśliła, że upowszechnianie sportu możliwe jest dzięki współpracy z klubami sportowymi, stowarzyszeniami, ogniskami, fundacjami, które na bardzo transparentnych zasadach otrzymują od miasta wsparcie finansowe. Wiceprezydent przypomniała, że stała współpraca obejmuje ponad 200 podmiotów organizujących cykliczne treningi i zajęcia sportowe.
Drugim wspomnianym przez Magdalenę Srokę rodzajem gminnego wsparcia są programy otwarte skierowane głównie do dzieci i młodzieży. Przykładem mogą być choćby takie inicjatywy jak: „Mój trener”,„Animator - Moje Boisko - ORLIK 2012” realizowane w 24 lokalizacjach Krakowa, gdzie cyklicznie odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży - szczególnie gra w piłkę nożną. To właśnie na tych obiektach dzieci mogą przygotowywać się m. in. do corocznych zawodów Coca–Cola Cup.
Wiceprezydent podkreśliła, że miasto wspiera też rozwój sportu poprzez inwestycje w infrastrukturę. Wskazała m.in. na przykład Toru Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA.
Tomir Kaczmarek – Dyrektor Marketingu Coca - Cola Poland Services podkreślił, że 15 – ta edycja turnieju Coca – Cola Cup zobowiązuje do bycia w specjalnym miejscu, a takim niewątpliwie jest Kraków. „Jesteśmy na mieście, a nie na boisku żeby wszystkich, bez wyjątku zachęcać do aktywności fizycznej” – mówił.
Podczas wielkiego finału turnieju piłkarskiego dla młodzieży Coca – Cola Cup 2013 młodzi zawodnicy pod okiem Roberta Lewandowskiego rywalizowali o miano najlepszych w kraju i wyjazd piłkarski do legendarnego włoskiego klubu Juventus Turyn. Na Rynku Głównym powstało prawdziwe boisko z naturalną trawa oraz trybuny dla kibiców.
Finał Coca-Cola Cup 2013 to jednak nie tylko rozgrywki piłkarskie, ale prawdziwe święto sportu. W Strefie Aktywnego Życia na każdego czeka wiele atrakcji – od spotkania z najlepszym polskim piłkarzem i ambasadorem Coca-Cola Cup, Robertem Lewandowskim, aż po konkurs, w którym będzie można wygrać wyjazd do Turynu ze zwycięzcami rozgrywek. Wszyscy gimnazjaliści mogą wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest sprzęt sportowy dla zwycięskiej szkoły i organizacja dnia sportu na terenie placówki. Każdy uczeń może sprawdzić się w prostych konkurencjach sportowych, np. jeździe na rowerku stacjonarnym, skakaniu na skakance czy utrzymaniu się na równoważni, zbierając jednocześnie punkty dla swojej szkoły. W konkursie wygra szkoła, która w klasyfikacji generalnej zdobędzie najwięcej punktów.
W Strefie Ambasadora można nauczyć się zagrań piłkarskich, prezentowanych przez Roberta Lewandowskiego. Dodatkowo w Strefie Aktywnego Życia będzie można m.in. porozmawiać z ekspertami Polskiego Towarzystwa Dietetycznego, zagrać w siatko-nogę, rozegrać miniturniej w piłkarzyki, sprawdzić jak spalić kalorie pochodzące ze swoich ulubionych przysmaków czy skorzystać ze specjalnej maszyny, która zamienia wykonaną aktywność fizyczną w energię, jednocześnie ładując swój telefon komórkowy. Nie brakuje też konkursów i możliwości dowiedzenia się wszystkiego o prawidłowym nawadnianiu organizmu od mistrza olimpijskiego - Roberta Korzeniowskiego.
Strefa Aktywnego Życia była czynna również w niedzielę, 9 czerwca. Tego dnia swoich sił na boisku będzie mógł spróbować każdy chętny. We współpracy z systemem szkolenia piłkarskiego Coerver Coaching, organizatorzy Coca-Cola Cup przygotowali zestaw testów, które zdecydowały, kto będzie towarzyszył zwycięzcom turnieju w wyjeździe piłkarskim do Juventusu Turyn. Aby wziąć udział w rywalizacji, wystarczyło przyjść na Rynek w godzinach od 9.00 do 16.00 i wykonać kilka typowych piłkarskich ćwiczeń. Najlepsi zmierzyli się w finale, który odbył się o godzinie 17.00.
Przypomnijmy, że Coca- Cola Cup to najstarszy i jeden z największych piłkarskich turniejów młodzieżowych w Polsce, często określany mianem nieoficjalnych młodzieżowych Mistrzostw Polski w piłce nożnej. W jego czternastu dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 600.000 dziewcząt i chłopców z całej Polski. Patronem honorowym Coca-Cola Cup 2013 jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Turniej merytorycznie wspiera Polskie Towarzystwo Dietetyki. Partnerem technicznym jest firma adidas.
Więcej informacji pod adresem: www.cocacolacup.pl.