Komisja Ekologii i Ochrony powietrza rozpoczęła prace. W jej składzie znaleźli się radni: Magdalena Bassara, Krzysztof Durek, Marek Hohenauer, Bogusław Kośmider, Katarzyna Pabian, Edward Porębski, Marcin Szymański, Paweł Ścigalski i Jerzy Woźniakiewicz. Na stanowisko przewodniczącego i wiceprzewodniczącego jednomyślnie rekomendowano Pawła Ścigalskiego oraz Marcina Szymańskiego.
Zakres działania nowej komisji to: zagadnienia strategii ochrony środowiska gminy miejskiej Kraków, opiniowanie programów dotyczących poprawy stanu środowiska naturalnego i ochrony przyrody, inicjowanie działań na rzecz zmniejszenia degradacji środowiska, a w szczególności: ograniczenia emisji gazów i pyłów do powietrza w tym podejmowanie działań służących przywracaniu określonych standardów jakości powietrza, przeciwdziałanie zanieczyszczeniu wody, zmniejszenie poziomu hałasu; opiniowanie planów inwestycyjnych/dokumentów strategicznych pod kątem ich realizacji i negatywnego wpływu na mieszkańców i środowisko naturalne; opiniowanie i inicjowanie działań w celu wykorzystania alternatywnych źródeł energii, opiniowanie działań dotyczących gospodarki odpadami, podejmowanie działań na rzecz ochrony terenów zielonych i zagospodarowania terenów pod parki miejskie, użytki ekologiczne, wspieranie działań promocyjnych, marketingowych, edukacyjnych w zakresie ochrony środowiska, stała współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i podmiotami zewnętrznymi zainteresowanymi poprawą środowiska naturalnego.
Plan pracy komisji na najbliższy rok:
2013 rok:
1. Stałe monitorowanie antysmogowego planu przyspieszenia.
2. Konsultacje wstępne z Wydziałem Kształtowania Środowiska UMK.
3. Konsultacje z organizacjami pozarządowymi zainteresowanymi zwalczaniem smogu w Krakowie (Krakowski Alarm Smogowy, Stop dla Smogu w Krakowie, Kraków Miastem Rowerów etc).
4. Zaopiniowanie i korekta Wojewódzkiego Programu Ochrony Powietrza.
5. Stałe spotkania i monitorowanie stanu powietrza przy współpracy z WFOŚ, omówienie aktualnych działań w zakresie ochrony przed hałasem, ochrony zbiorników wodnych, działań na rzecz ochrony terenów zielonych i zagospodarowania terenów pod parki miejskie.
6. Współpraca z WFOŚ i NFOŚ w zakresie finansowania wymiany pieców.
7. Program Ochrony Niskiej Emisji PONE – analiza, dotację, wnioski, pozyskanie nowych środków, harmonogram.
8. Zwiększenie ilości stacji pomiarowych w Krakowie, możliwości finansowe, etapy realizacji.
9. Konsultacje w zakresie przygotowania wstępnego planu wsparcia finansowego osób dotkniętych ewentualnymi skutkami zakazu palenia węglem i paliwami stałymi. Rozmowa z ekspertami, propozycję finansowe i legislacyjne.
10. Przygotowanie wspólnie z miastem i wdrożenie programów promocyjnych dla alternatywnych środków transportu: rower, komunikacja miejska.
11. Przygotowanie założeń budżetowych w celu zabezpieczenia środków na walkę ze smogiem w budżecie na 2014 (antysmogowe przyspieszenie).
12. Wspólne spotkanie Komisji z Marszałkiem Województwa i ustalenie wspólnych priorytetów w zakresie poprawy jakości powietrza w Małopolsce.
2014 rok:
1. Stałe monitorowanie antysmogowego planu przyspieszenia.
2. Realizacja rozszerzonego programu PONE.
3. Wdrożenie i realizacja rozwiązań oświetlenia ledowego w mieście.
4. Działania prewencyjne Straży Miejskiej w zakresie kontroli palenisk.
5. Wypracowanie koncepcji wsparcia finansowego dla osób, które docelowo zostaną dotknięte zakazem palenia węglem i paliwami stałymi w Krakowie.
6. Wdrożenie rozszerzenia strefy płatnego parkowania – omówienie stanu realizacji.
7. Rozbudowa infrastruktury rowerowej – spotkanie z zespołem ds. polityki rowerowej w Krakowie oraz organizacjami pro-rowerowymi.
8. Wspólne spotkanie, konferencja z Sejmikiem Województwa Śląskiego.
9. Analiza sytuacji i omówienie ilości zlikwidowanych palenisk w roku 2013.
10. Promocja transportu zbiorowego.
11. Ogólne działania promocyjne i marketingowe mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń, promocja akcji związanych z nowymi nasadzeniami, rekultywacją terenów zielonych.
12. Wydatki na sprzątanie miasta, omówienie sytuacji.
13. „Kraków - Nowa Huta Przyszłości" – wspólne spotkanie z Komisją Rozwoju i Innowacji. Rozwiązania technologiczne w zakresie pozyskiwania odnawialnych źródeł energii.
14. Przeprowadzenie działań wspierających w sprawach zmian prawnych w zakresie antysmogowego przyśpieszenia.
15. Realizacja uchwały śmieciowej, raport MPO w zakresie utrzymania systemu gospodarki odpadami.
16. Spotkanie konsultacyjne z NGO-sami z zainteresowanymi poprawą jakości powietrza w Krakowie.
17. Określenie przybliżonego terminu zakazu palenia paliwami stałymi w Krakowie.
18. Przygotowanie harmonogramu realizacji PONE w Krakowie.
19. Likwidacja określonej liczby palenisk, sprawozdanie WKŚ.
20. Zabezpieczenie środków w budżecie na rok 2015 na działania antysmogowe.
21. Edukacja proekologiczna, programy, szkolenia.
22. Podsumowanie działań komisji, raport sesyjny.