górne tło

Najważniejsze wydarzenie dekady

Jeszcze tylko dziś, 31 stycznia można głosować na najważniejsze wydarzenie dekady. Spośród dziesięciu wskazanych przez internautów wybieramy jedno najważniejsze.

Każdy bez względu na wiek i miejsce zamieszkania mógł zaproponować wydarzenie. Był tylko jedyny warunek – odpowiedzi musiały dotyczyć Krakowa i wydarzeń z lat 2001-2010. Propozycje można było zgłaszać w następujących kategoriach: kultura; sport; architektura i przestrzeń publiczna; inwestycje; wydarzenie, które przejdzie do historii.

Na liściewydarzeń dekady znalazły się:

- otwarcie muzeum pod płytą Rynku Głównego (wskazane w kilku kategoriach: inwestycje; architektura i przestrzeń publiczna oraz kultura). Należy je nominować za nowatorski jak na Kraków i bardzo ciekawy sposób prezentacji odkryć archeologicznych – uznała Pani Karolina.

- przebudowa ulic w ścisłym, zabytkowym centrum Krakowa oraz płyty Rynku Głównego (w kategorii inwestycje). To inwestycje, które doprowadziły do zmiany wizerunku salonu Miasta Krakowa odwiedzanego przez turystów z całego świata – to zdanie Pani Agnieszki.

- Pawilon Wyspiańskiego (w kategorii architektura i przestrzeń publiczna oraz inwestycje). Ciekawy architektonicznie i mimo nowoczesnych rozwiązań doskonale pasuje do zabytkowej przestrzeni centrum – napisała Pani Ewa.

- zagospodarowane i zadbane Planty krakowskie (w kategorii architektura i przestrzeń publiczna). Gdyby wszyscy, którzy byli kiedyś przeciwnikami zasypania fosy, wybrali się dziś na spacer na Planty, zapewne cieszyliby się, że zostali przegłosowani. W sezonie można się tam poczuć jak we własnym ogrodzie – jest nie tylko dużo zieleni, ale i kwiatów. Równocześnie to takie właśnie „drobiazgi” czynią nas miastem europejskim – napisała Pani Joanna.

- Centrum Rozwoju Com-Com Zone w Nowej Hucie (w kategorii sport). Za popularyzowanie zdrowego stylu życia wśród mieszkańców nie tylko tej dzielnicy – uważa Pani Ewa.

- przebudowa stadionów piłkarskich w Krakowie (w kategorii sport). Wyjątkowe uznanie dla architektury przebudowanego stadionu Cracovii, który w ocenie wielu znajomych spoza Krakowa uchodzi za najładniejszy stadion piętnastotysięczny w Polsce – uznał Pan Marek.

- Festiwal Sacrum Profanum (w kategorii kultura). To coś świetnego co pasuje do klimatu naszego Miasta – napisała Pani Ewa.

- wydarzenia z cyklu Nowa Huta. Dlaczego Nie?! (w kategorii kultura). Dzięki temu projektowi mapa wydarzeń kulturalnych Krakowa rozszerzyła się o dzielnice nowohuckie – wielki obszar, który z sukcesem walczy ze stereotypami kulturalnej pustyni. Warto dostrzec to zjawisko społeczno-kulturalne! - brzmiało uzasadnienie Pani Magdaleny.

- pogrzeb Pary Prezydenckiej na Wawelu (w kategorii wydarzenie, które przejdzie do historii) – Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że było bardzo dużo kontrowersji, co do pochówku Marii i Lecha Kaczyńskich w miejscu najważniejszym dla każdego mieszkańca Krakowa. Jednak w całej tej tragedii i towarzyszącym jej protestom Kraków znów pokazał się z jak najlepszej strony i nikt mu tego nie odbierze. Królewskie Miasto znowu nie zawiodło – uważa Pan Piotr.

- żałoba po śmierci Jana Pawła II (w kategorii wydarzenie, które przejdzie do historii). To niezwykłe miasto zamieszkują tak skrajnie różni ludzie – „Krakusy” z których podśmiewuje się cała Polska bo wychodzą „na pole” a nie „na dwór”. Jednak to u nas „odmiennym jakby rytmem (…) ludziom bije serce” i to serce krakowianie potrafią oddać drugiemu człowiekowi bez reszty. Dni po śmierci największego wśród nas ukazały właśnie to co w „Krakusach” jest najlepsze – uzasadniła swój wybór Pani Joanna.

Wyniki sondy zostaną ogłoszone 1 lutego. Autorzy najciekawszych uzasadnień nadesłanych w plebiscycie zostaną nagrodzeni i o sposobie odebrania nagród zostaną poinformowani indywidualne. (KF).