Miasto wprowadziło nowe wytyczne dotyczące wyglądu dorożek stacjonujących w Rynku Głównym, na Małym Rynku oraz Placu Szczepańskim. Nowe pojazdy pojawią się wkrótce na Placu Szczepańskim, a w pozostałych miejscach – w 2013 roku. Nowe uregulowania pozwolą przywrócić tradycyjny wygląd krakowskich dorożek.
Zmieni się zarówno wielkość jak i wygląd pojazdów. Dorożki będą krótsze - maksymalna długość nie będzie mogła przekroczyć 420 cm. Konie powinny być dobrane wielkością i maścią - maksymalnie dwa w zaprzęgu. Dodatkowe elementy uprzęży skórzanej nie powinny mieć agresywnych kolorów i muszą być zbliżone do koloru pojazdu.
Dopuszczalne będą m.in. dorożki typu Victoria i Lando. W przypadku zamiaru zakupu lub używania pojazdów zaprzęgowych o kształtach zbliżonych do wyżej wymienionych, decyzja w tej sprawie na 2013 r. i lata następne będzie podejmowana każdorazowo przez Dyrektora Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta, po uzyskaniu opinii Głównego Plastyka Miasta.
W świetle nowych zasad zadaszenie dorożek powinno być używane tylko w razie potrzeby związanej z określonymi warunkami atmosferycznymi.
Pojazdy nie będą mogły być zawieszone na pasach, nie powinny posiadać dodatkowych skrzyń i siedzisk. Dopuszcza się możliwość wyposażenia pojazdu wyłącznie w fabrycznie umieszczoną skrzynię tylną, służącą do przewozu drobnych elementów wyposażenia, np. miotełki i łopatki służących do usuwania nieczystości.
Precyzyjnie określona została też kolorystyka dorożek: czarne, białe, ciemnobrązowe, bordowe oraz ciemnozielone.
Stroje dorożkarskie – tak jak dotychczas - będą musiały nawiązywać do tradycji dorożkarstwa krakowskiego. Powożących pojazd obowiązywać będzie kamizelka, czarny lub szary surdut (w spokojnej kolorystyce), biała koszula, całość uzupełniona o stylowe nakrycie głowy (cylinder, melonik).
Nowe wymogi były konsultowane z Głównym Plastykiem Miasta. (KS).