Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na obsługę i administrowanie przez 10 lat Lamusownią. Budowa pierwszego w Krakowie centrum recyklingu ma się zakończyć w kwietniu.
Przewiduje się, że Lamusownia, czyli Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów, będzie czynna przez cały rok (z wyjątkiem świąt i dni ustawowo wolnych od pracy), od poniedziałku do soboty przez nie mniej niż 8 godzin dziennie. Od poniedziałku do piątku będzie przyjmowała odpady od mieszkańców co najmniej do godziny 18.00, a w soboty co najmniej do godziny 15.30. Lamusownia przy ulicy Nowohuckiej ma być obsługiwana przez co najmniej 4 pracowników.
Wnioski o zawarcie umowy koncesji można składać w siedzibie ZIKIT do 4 marca, do godz. 12. Więcej informacji o postępowaniu koncesyjnym można znaleźć na stronie www.zikit.krakow.pl.
Przypomnijmy, że zgodnie z planem Lamusownia przy Nowohuckiej, której budowa dofinansowana jest w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG i NMF rozpocznie działalność wiosną tego roku.
Koncepcja technologiczna centrum recyklingu przewiduje gromadzenie 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. Przewiduje się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne - świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje.
Krakowska Lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenie naszego miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów. (M).