Elżbieta Towarnicka urodziła się 29 lipca 1950 roku we Wrocławiu. Początkowo kształciła się wokalnie pod kierunkiem prof. Leokadii Kukawskiej. Dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Krakowie uzyskała w 1978 roku w klasie prof. Barbary Walczyńskiej. Jest laureatką I Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w Bytomiu. Uczestniczyła w najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in. w Festiwalach: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Muzyka w Starym Krakowie oraz Festiwalu Muzyki Filmowej Zbigniewa Preisnera, odbywającego się na Akropolu w Atenach oraz w kopalni soli "Wieliczka" pod Krakowem. Ponadto koncertowała w Niemczech, we Włoszech, w Szwecji, Belgii, Francji, Rosji, na Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.
Wielokrotnie była zapraszana do udziału w spektaklach Opery Krakowskiej, wykonując główne partie sopranowe (m.in. "Cyganeria", "Tosca" G. Pucciniego, "Poławiacze Pereł" G. Bizeta, "Traviata", "Rigoletto" G. Verdiego, "Wolny strzelec" C.M. Webera, "Król Roger" K. Szymanowskiego, "Dydona i Eneasz" H. Purcella, "Orfeusz i Eurydyka" C.W. Glucka).
Brała również udział w nagraniach muzyki filmowej m.in. do filmu: "Oliver, Oliver" A. Holland, czy "Stara mała Wilma" Jana Kantego Pawluśkiewicza.
Na szczególną uwagę zasługują ścieżki dźwiękowe do filmów K. Kieślowskiego "Trzy kolory" - "Niebieski" i "Czerwony", "Dekalog", czy "Podwójne życie Weroniki".
Ze szczególnym upodobaniem wykonuje muzykę oratoryjno-kantatową, występując od 1991 roku w ,,Nieszporach Ludźmierskich'' Jana Kantego Pawluśkiewicza.
W 1998 roku ukazała się płyta artystki pt. ,,Requiem dla mojego przyjaciela'' z muzyką Z. Preisnera. Natomiast w 2000 roku wydała płytę pt. "Ave Maria" z udziałem J. Ozimkowskiego i M. Stefańskiego. Dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia w Krakowie i Warszawie, pozostających w archiwach tych instytucji.
Obecnie Elżbieta Towarnicka prowadzi własną klasę śpiewu solowego w Konserwatorium Krakowskim im. W. Lutosławskiego w Krakowie.