Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski otrzymał list wysłany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego do muzyków Capelli Cracoviensis. Czytamy w nim m.in. że obecne działania władz Krakowa nie tylko nawiązują bezpośrednio do idei leżącej u podstaw powołania Capelli Cracoviensis, lecz także otwierają perspektywę jej rozkwitu oraz stwarzają nowe możliwości grającym w niej artystom.
„Ponad czterdziestoletni dorobek Capelli Cracoviensis, jednego z najlepiej rozpoznawalnych zespołów w Polsce, budzi uznanie i podziw dla idei jej założyciela oraz wieloletniego dyrektora prof. Stanisława Gałońskiego, jak również dla tworzących zespół muzyków.
Capella Cracoviensis powstała między innymi z intencją wykonywania muzyki dawnej – dopełnieniem tej inicjatywy była organizacja festiwalu Muzyka w Starym Krakowie, w latach 70. XX wieku, unikalnego i nowatorskiego wydarzenia koncentrującego się na muzyce różnych epok, w tym także na muzyce historycznej granej w historycznych wnętrzach.
Biorąc pod uwagę aktualne tendencje i kierunki rozwoju zagadnień interpretacyjnych i wykonawczych w muzyce dawnej, pragnę wyrazić przekonanie, że obecne działania władz miasta Krakowa nie tylko nawiązują bezpośrednio do idei leżącej u podstaw powołania Capelli Cracoviensis, lecz także otwierają perspektywę jej rozkwitu oraz stwarzają nowe możliwości grającym w niej artystom. Wykonywanie muzyki dawnej na historycznych instrumentach, zgodnie ze specjalistyczna wiedzą, nie stanowi ograniczenia, lecz przeciwnie – jest przejawem otwartości na współczesne osiągnięcia teorii i praktyki muzycznej, a nadto nadanie tak konkretnego profilu działalności zespołu w sposób znaczący wyróżni go spośród pozostałych orkiestr funkcjonujących w Krakowie.
Jestem przekonany, że obecna reforma Capelli Cracoviensis, prowadzona z pełną szacunkiem dla pierwotnych zamierzeń jej założycieli, może dać jej wspaniałą szanse na ugruntowanie miejsca na polskiej i europejskiej scenie muzycznej” – czytamy w liście przesłanym przez Podsekretarza Stanu Jacka Wekslera. (KF).