górne tło

Ostra selekcja chętnych do Straży Miejskiej

PORZĄDEK. Do 31 marca Straż Miejska czekać będzie na chętnych, którzy chcieliby dołączyć do tej formacji. Wymagania stawiane przyszłym funkcjonariuszom są wysokie, o czym przekonało się już wielu kandydatów.

W Krakowie pracuje obecnie 400 strażników (ponadto administracja - stanowiska cywilne - liczy 63 osoby); w ubiegłym roku odeszło około 25 osób, przy czym większość z własnej woli. Straż Miejska, według zaleceń Rady Miasta Krakowa, ma mieć docelowo około 600 funkcjonariuszy. Na razie nie ma jednak co na to liczyć, głównie ze względów finansowych; potrzebne są pieniądze nie tylko na etaty, ale potrzebne byłoby także miejsce dla strażników. - Obecnie staramy się o pozyskanie 52 kandydatów na funkcjonariuszy - podaje Marek Anioł, rzecznik krakowskiej Straży Miejskiej.

Już kilka tygodni temu rozpoczął się nabór do tej służby i miał się skończyć 18 marca. Został jednak przedłużony do 31 marca, choć chętnych było już bardzo dużo. - Dotychczas zgłosiło się blisko 220 osób, w tym ponad 60 kobiet. Już gdy wpływały podania odbywała się wstępna weryfikacja; sprawdzane były nie tylko składane dokumenty, ale przeprowadzano też m.in. test z wiedzy o zadaniach tej służby, a także test sprawnościowy na sali gimnastycznej. Były też już prowadzone rozmowy z psychologiem. Ponieważ już w czasie tej wstępnej selekcji odpadło dużo kandydatów - zdecydowaliśmy się na przedłużenie naboru. Musimy wyłonić taką grupę, z której ostatecznie uda się wybrać 52 przyszłych strażników - dodaje Marek Anioł. Wszyscy zakwalifikowani do kolejnego etapu rozpoczną kurs podstawowy, a pierwsi nowi strażnicy mogą się pojawić późnym latem.

Kandydat musi mieć ukończony 21 rok życia, przynajmniej wykształcenie średnie, nienaganną opinię, być sprawnym pod względem fizycznym i psychicznym. Poszukiwane są m.in. osoby z wykształceniem wyższym (prawo, administracja, zarządzanie bezpieczeństwem, ochrona środowiska), znające języki obce, topografię Krakowa, mające prawo jazdy kat. B. Powinny mieć także m.in. "umiejętność podporządkowania się szczególnej dyscyplinie służbowej", pracy w grupie, odporność na stres, a preferowani będą kandydaci posiadający co najmniej 180 cm wzrostu.

Przyszły strażnik będzie pracował na trzy zmiany (8 lub 12 godzin), może liczyć na wynagrodzenie zasadnicze od 1400 do 3000 zł, a także na dodatek za staż pracy, dopłatę do godzin nocnych, nadliczbowych, premię regulaminowa i nagrody kwartalne. Szczegółowe informacje są dostępne w Referacie Kadr (tel. 12 68-82-202 oraz na: www.bip.krakow.pl/?dok_id=30641&bip_id=33).

Gdy w ubiegłym roku przeprowadzono nabór (szukano 20 strażników) - o jedno miejsce ubiegało się dziesięć osób. - Dla naszej jednostki najważniejsze jest, aby osoby starające się o pracę w Straży Miejskiej Miasta Krakowa, były świadome swojego wyboru. Tym bardziej, iż zdajemy sobie sprawę, że pełnienie służby jest zadaniem trudnym, wyczerpującym, a często niewdzięcznym - dodaje Marek Anioł.

(J.ŚW)