Hotel Cracovia, Kino Kijów, Biurowiec Dawnego Centralnego Zarządu Przemysłu Naftowego, Biurowiec Miastoprojekt, mozaika na biurowcu Biprostal, Biurowiec Biprocemwap, Kościół Matki Bożej Królowej Polski zw. Arka Pana to obiekty, które w ostatnim czasie zostały ujęte w miejskiej ewidencji zabytków. Teraz mieszkańcy Krakowa mogą wskazać kolejne budynki warte ochrony. Do zgłaszania propozycji zachęca Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
„To krok w kierunku ochrony budynków, które są przykładami dobrej krakowskiej architektury lat 50 i 60 XX wieku” – mówi Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. „Zachęcam do przysyłania propozycji obiektów, które warto dodać do tej listy. Skonsultujemy ją z urbanistami, architektami, historykami sztuki oraz konserwatorami zabytków i wspólnie zastanowimy się jak chronić te budynki” – zapowiada Prezydent.
Swoje propozycje można przesyłać do Miejskiego Konserwatora Zabytków (Oddział Ochrony Zabytków UMK) na adres ul. Kanonicza 24, 31-002 Kraków lub adres e-mail: katarzyna.biecuszek@um.krakow.pl.
W ewidencji ujęte zostały: Biurowiec Dawnego Centralnego Zarządu Przemysłu Naftowego znajdujący się przy ul. Lubicz 25; Biurowiec Miastoprojekt - ul. Kraszewskiego 36; mozaika na biurowcu Biprostal - ul. Królewska 57; Biurowiec Biprocemwap - ul. Morawskiego 5, Hotel Cracovia - al. Marszałka Ferdynanda Focha 1; Kino Kijów - al. Krasińskeigo 34; Kościół Matki Bożej Królowej Polski zw. Arka Pana - os. Bieńczyce, ul. Obrońców Krzyża 1.
Miejski Konserwator Zabytków zwrócił się także do Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o ujęcie wymienionych budynków także w wojewódzkiej ewidencji zabytków.
Ochrona obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków sprowadza się zasadniczo do ochrony bryły, gabarytów, wystroju elewacji, czasami ochrona dotyczy także wnętrza.
Ochrona budynków ewidencyjnych jest przewidziana w ustawie z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami art. 7, 19. Oznacza to, że ochronę obiektów ewidencyjnych uwzględnia się m.in. w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta; miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego; w decyzjach o warunkach zabudowy. Ewidnencja jest także podstawą do sporządzania programów opieki nad zabytkami (art. 21).
Ponadto nowelizacja ustawy o ochronie zabytków wprowadziła w ustawie Prawo budowlane. Zgodnie z art. 39 ust 3 Prawo budowlane, w stosunku do obiektów budowlanych oraz obszarów niewpisanych do rejestru zabytków, a ujętych w gminnej ewidencji zabytków, pozwolenie na budowę lub rozbiórkę obiektu budowlanego wydaje właściwy organ w uzgodnieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków. (KF)