Kilkudniowa plenerowa impreza utrzymana w stylistyce historycznej. W czerwcu, kilka dni przed nocą świętojańską, tuż nad Wisłą, u stóp Wawelu, powstaje najprawdziwsze średniowieczne miasteczko. Rzemieślnicy i artyści nocują w płóciennych namiotach, a w ciągu dnia przybliżają staropolskie zwyczaje, tradycje, rzemiosło i tańce.
Odwiedzający Jarmark mogą zobaczyć: pokazy konne (podzielone na trzy bloki tematyczne: pokazy sprawnościowe, pokazy gonitw na kopie, a także pokazy łucznictwa konnego), kramy z jadłem (kuchnia Słowian, piwa i miody, produkty zielarskie), biżuterią i dawnymi strojami (kaletnictwo, bursztyniarstwo, tkactwo, krajki), bronią (łuki, płatnerz), a także sprzęty użytku codziennego, zabawki i artykuły papiernicze. Nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych. Z myślą o nich przygotowano ścieżki edukacyjne i scenki rodzajowe, warsztaty m.in.: tańca dworskiego, plecenia wianków, składania ukłonu dworskiego, tkania, pieczenia podpłomyka, pisania gęsim piórem, zdobienia papieru, nawlekania korali, haftowania czy fechtunku, zakładania zbroi i strzelania z łuku, a także zagadki i gry terenowe. Na Jarmarku działa także karczma serwująca potrawy tynieckich Benedyktynów, odbywają się inscenizacje walk pomiędzy wojami oraz tradycyjny sąd – słowiański wiec.
Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów i mieszkańców Krakowa. W badaniu Turystyka w Krakowie uznali oni Wianki za jedną z trzech najbardziej atrakcyjnych imprez organizowanych w mieście.
Organizator: Krakowskie Biuro Festiwalowe
Więcej na: www.wianki.eu