W piątek (15 kwietnia) do kin wchodzi najnowszy film Janusza Majewskiego Mała Matura 1947 - ciepła i pełna humoru opowieść o dojrzewaniu w pierwszych burzliwych latach powojennej Polski. Uroczysta premiera odbędzie się w Krakowie podczas krakowskiego festiwalu Off Plus Camera 15 kwietnia o godz. 19.00 w Kinie Kijów.Centrum.
Jedną z głównych ról w filmie gra… Kraków. Dużą część zdjęć zrealizowano właśnie w tym mieście. Koproducentem filmu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe, produkcja jest współfinansowana przez Regionalny Fundusz Filmowy w Krakowie ze środków Gminy Kraków oraz Województwa Małopolskiego.
Premierę uświetnią obecnością twórcy filmu m.in.: reżyser Janusz Majewski i aktorzy: Marta Klubowicz, Sonia Bohosiewicz, Agnieszka Michalska, Marek Kondrat, Wiktor Zborowski, Adam Wróblewski i Antoni Królikowski. Podczas premierowego pokazu zostanie wykorzystana nowatorska technika audiodeskrypcji, dzięki czemu film będzie dostępny także dla osób niewidzących i niedowidzących.
W filmie wyreżyserowanym przez Janusza Majewskiego ( m.in. „Zaklęte rewiry”, „C.K. Dezerterzy”,”), podobnie jak w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Petera Weira, zaglądamy do szkolnej klasy, by razem z bohaterami przeżywać walkę, jaką toczy w nich biologia i polityka, natura i obyczaje, potrzeba wolności i opresyjny system. Zanim główny bohater i jego rówieśnicy przystąpią do tytułowej Małej matury, egzaminu kończącego naukę w gimnazjum, zostaną poddani sprawdzianowi z dojrzałości życiowej, który przyjdzie im zdać w niełatwych, powojennych czasach. Całość tworzy wspaniałą lekcję dojrzewania i historii, utrwalone na taśmie filmowej.
Film docenili już krytycy i kinomani. Mała Matura 1947 zdobyła m.in. Nagrodę Specjalną Jury 35 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Gdynia 2010, Nagrodę publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Regiofun Katowice 2010 i Nagrodę dla producenta na Festiwalu Prowincjonalia Września 2011.
Mała Matura 1947 to kolejna duża polska produkcja (Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie) wspierana przez Krakowską Komisję Filmową. KKF zapewniła lokacje miejskie na potrzeby planu zdjęciowego, koordynowała pracę służb miejskich zabezpieczających plan (Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego), a także zaplanowała i zrealizowała zmiany w organizacji ruchu na potrzeby planu zdjęciowego. W filmie zobaczymy m.in.: Rynek Główny, Wawel, Collegium Maius, ulice: Siemiradzkiego, Sobieskiego, Dajwór, św. Wawrzyńca, Sereno Fenna i Dominikańską oraz II L.O. im. Jana III Sobieskiego, Plac Bawół oraz Planty w okolicach Barbakanu.
Materiały prasowe dostępne w biurze prasowym na stronie www.monolith.pl. (KF)