Zakup nowości dla bibliotek oraz modernizacja bibliotek to najważniejsze cele Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Założenia programu, który ma być realizowany w latach: 2014-2020, przedstawił w piątek (25 października), podczas Targów Książki w Krakowie, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Minister pogratulował również Krakowowi zdobycia tytułu Miasta Literatury UNESCO. „To tytuł zasłużony" – powiedział.
Na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, w ciągu sześciu lat, ma być przeznaczony w sumie miliard złotych. Jego przygotowaniem i koordynacją zajmą się: Biblioteka Narodowa, Instytut Książki i Narodowe Centrum Kultury. Partnerami programu będą: ruch Obywatele Kultury, który wspierał jego tworzenie oraz media.
Obok modernizacji bibliotek i przekazywania im pieniędzy na zakupy nowości zaplanowano działania promujące czytelnictwo, wspieranie wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenia księgarzy i bibliotekarzy, a także pozyskiwanie praw autorskich tak, by możliwe było legalne udostępnianie książkę w Internecie. Część środków ma trafić do organizacji pozarządowych, które będą promować czytelnictwo w małych miejscowościach.
Minister powiedział także, że Kraków, który w ostatnich dniach uzyskał tytułu Miasta Literatury UNESCO, będzie istotnym punktem na mapie realizacji tego programu. „To tytuł zasłużony. Buduje on pozycję nie tylko Krakowa, ale też polskiej literatury" – powiedział Bogdan Zdrojewski.