górne tło

Papieska droga w rzeźbach pod Wawelem

Do 16 krakowskich pomników Jana Pawła II dołączyło dziewięć rzeźb papieskich. Do 16 maja można je oglądać pod Wawelem - na placu przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego.

Autorem rzeźb jest prof. Czesław Dźwigaj, spod ręki którego wyszło już około 70 papieskich pomników. Rzeźby spod Wawelu nie mają tak wielkich rozmiarów jak inne monumenty krakowskiego artysty. To raczej "papież ogródkowy". Rzeźby powstawały po śmierci Jana Pawła II i - jak tłumaczy autor - pokazują kolejne etapy drogi, którą przebył papież: od katedry wawelskiej po Bazylikę św. Piotra w Rzymie. Na cykl ("Via Sancta") składają się rzeźby: "Beatificatus", "Polonia", "Ecclesia", "Mundus", "Scripto", "Oecumenicus", "Credo", "Angelus Domini" oraz "Totus Tuus". Każda z nich przedstawia Jana Pawła II z innego czasu. W wywiadzie dla TVP artysta tłumaczył, że rzeźby powstały "z potrzeby ducha".

Wystawa nie będzie na stałe eksponowana w Krakowie. W połowie maja pojedzie do Francji, potem Niemiec, a w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II ma znaleźć się w Rzymie. - Z inicjatywą ustawienia rzeźb na placu przed Wawelem wystąpił prof. Dźwigaj. Miasto nie ponosiło żadnych kosztów w związku z ekspozycją. Udostępniliśmy jedynie plac. Wystawa wpisuje się w wydarzenia przedbeatyfikacyjne, ale też jest sprawdzianem, bo do tej pory ten plac nie był w ten sposób wykorzystywany - mówi Filip Szatanik, zastępca dyrektora Biura ds. Informacji UMK.

Mska

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków