Niepełnosprawni i gwiazdy na Rynku
Osoby niepełnosprawne w towarzystwie gwiazd sceny muzycznej zaczarują w sobotę piosenką krakowski Rynek. Udział w festiwalu zapowiedzieli już m.in. Ewelina Flinta, Maciej Miecznikowski i Adam Nowak.
To już siódma edycja Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty w Krakowie, który organizowany jest przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Jak twierdzi organizatorka, tegoroczny festiwal nie będzie różnił się niczym szczególnym od pozostałych edycji. - To, co robiliśmy w tej chwili, jest bardzo dobre, nie musimy już nic zmieniać - wyjaśnia.
Niezmiennie w festiwalu wezmą udział wyjątkowi muzycy. Wśród nich nie zabraknie również twarzy rozpoznawalnych w show-biznesie, takich jak Przemysław Saleta czy Krzysztof "Diablo" Włodarczyk. Anna Dymna twierdzi, że ten festiwal dla artystów jest tak samo wyjątkowy jak dla osób niepełnosprawnych.
Dzwonił do mnie ostatnio Michał Bajor i pytał, dlaczego nie bierze w tym roku udziału. Artystom zależy na obecności wśród niepełnosprawnych - opowiada. Na środową konferencję prasową fundacja zaprosiła Michaela Ongaro, wschodzącą gwiazdę kenijskiej muzyki, który również weźmie udział w tegorocznym festiwalu. - W naszym kraju nikt nie przeznacza tylu pieniędzy, ile w Polsce przeznacza się na kulturę i rozwój zwłaszcza osób niepełnosprawnych. Mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni - mówił kenijski artysta.
Koncert Zaczarowanej Piosenki to jednak nie wszystkie atrakcje, jakie planuje fundacja Anny Dymnej. W najbliższy weekend odbędą się również VII Ogólnopolskie Dni Integracji "Zwyciężać Mimo Wszystko". Rozpoczną się w sobotę o godz. 18.45 na Rynku Głównym. Zaś w niedzielę odbędzie się mecz siatkówki niepełnosprawni kontra gwiazdy.
Anna Dymna podkreśla, że gdyby nie wsparcie miasta, festiwal mógłby się nie odbyć. - Prezydent użycza nam płyty Rynku, za co nie płacimy w ogóle - opowiadała, a Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. niepełnosprawnych, przekonywał, że Kraków jest wyjątkowym miastem, jeśli chodzi o integrację osób zdrowych i niepełnosprawnych.
Błażej Strzelczyk