Moderator: Można zadawać juz pytania do zaproszonych gości
Zaproszeni_Goscie: Witam Państwa serdecznie, dziękuję za możliwość rozmowy z Państwem na temat inwestycji miejskich, a w szczególności bylibyśmy wdzięczni, gdybyśmy mogli z Państwem rozmawiać o hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach.
anulka: Na jakim etapie jest budowa hali w Czyżynach?
Zaproszeni_Goscie: 30 maja rozpoczęliśmy budowę hali w Czyżynach z wybranym, w wyniku przetargu, wykonawcą - Mostostal Warszawa. Okres realizacji w kontrakcie wynosi 30 miesięcy.
Bob: Dlaczego konieczne jest obecnie głosowanie Rady Miasta Krakowa w sprawie finansowania hali i czego uchwała ta ma dotyczyć?
Zaproszeni_Goscie: Nie będzie obecnie głosowania w sprawie finansowania hali, a jedynie w sprawie zabezpieczeń hipotecznych, które mogły być podjęte po podpisaniu kontraktu z bankiem kredytującym, a to nastąpiło w pierwszej połowie 2011 roku.
obywatelix: Czy Hala w Czyżynach sama się utrzyma?
Zaproszeni_Goscie: W ramach powierzchni, jaką dysponujemy na realizację hali, istnieje możliwość zrealizowania inwestycji komercyjnej na powierzchni ok 1 ha i taka oferta ciągle jest aktualna. Założeniem jest, by hala pokrywała finansowanie kosztów eksploatacji w ramach organizowanych w ciągu roku imprez. Przy okazji od razu powiem, że zarządzającym halą, zgodnie z uchwałą Rady Miasta, jest Agencja Rozwoju Miasta, a operatorem w dziedzinach kultury, widowisk i wydarzeń estradowych jest wybrane w wyniku procedury przetargowej, z podpisaną umową, Krakowskie Biuro Festiwalowe.
chinamen: Jaki jest rzeczywisty koszt budowy hali?
Zaproszeni_Goscie: Kontrakt z wykonawcą podpisany jest na kwotę 297 mln zł netto.
TomCiu: Czy w koszcie ok. 350 mln zł. na budowę hali mieści się wyposażenie i jakie to będzie wyposażenie?
Zaproszeni_Goscie: Część wyposażenia jest w tej kwocie, a pozostałe będzie realizowane głównie przez organizatora organizującego każdorazowo imprezę, w zależności od jej rodzaju.
miser: Czy wiadomo, kiedy odbędzie się tam pierwsza duża impreza sportowa i jaka to będzie impreza?
Zaproszeni_Goscie: W tej chwili zgłosiliśmy udział w organizowaniu Mistrzostw Świata w siatkówce męskiej w 2014 roku. Oczywiście zabiegamy o inne imprezy sportowe, w randze Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Hala posiada certyfikaty na rozgrywanie 14 różnych dyscyplin sportowych, w tej randze.
obywatelix: Czy wolałby Pan, aby Wisła Can-Pack grała na hali w Czyżynach, zamiast budować halę Wisły?
Zaproszeni_Goscie: W zależności od rodzaju rozgrywanych imprez, liga europejska, czy inne imprezy koszykówki żeńskiej na poziomie europejskim i światowym (czego życzymy Wiśle), chcielibyśmy, aby były rozgrywane w hali w Czyżynach ze względu na to, że pojemność jej to około 15 tys. widzów, a Hali Wisły 4-5 tys.
jw_: Czy według finalnego projektu realizowana będzie fasada w technologii LED, czy z braku pieniędzy wypadło to z projektu?
Zaproszeni_Goscie: W projekcie, jak i w kontrakcie wykonawczym jest właśnie fasada w systemie LED.
anulka: Czy oprócz zawodów sportowych, w hali będzie miejsce na koncerty i inne imprezy?
Zaproszeni_Goscie: Zdecydowanie tak, hala ma charakter i funkcje widowiskowo-sportowe, ale również funkcje kongresowe, wystawiennicze, ekspozycyjne, targowe. W hali będzie kilkadziesiąt sky-boxów, które będą wykorzystywane dla potrzeb tych podmiotów gospodarczych, które będą zainteresowane wynajmem tych boxów.
Python: Czy planują Państwo wyłonienie sponsora tytularnego hali? A jeżeli tak, to kiedy? Po skończeniu budowy czy już teraz?
Zaproszeni_Goscie: Tak, jesteśmy zdecydowani wybrać sponsora tytularnego i procedurę przetargową uruchomimy już w tym roku.
anulka: Co z ulicą Lema? Kiedy będzie miała połączenie z ulicą Meissnera?
Zaproszeni_Goscie: Przygotowywany projekt przebudowy odcinka linii tramwajowej i ulic od Ronda Mogilskiego do Placu Centralnego (od razu powiem, że przy współfinansowaniu ze środków europejskich), będzie realizowany w latach 2012-2013. W pierwszej kolejności zostanie przebudowane skrzyżowanie Lema - Meissnera, z realizacją połączeń z ulicą Lema.
jw_: Czy rozważana jest możliwość budowy torowiska wzdłuż ulicy Lema? Miałoby to uzasadnienie w przypadku budowy torowiska na Prądnik w Meissnera oraz byłoby bardzo przydatne w dniach, gdy w hali odbywałyby się imprezy.
Zaproszeni_Goscie: Na razie uzgodniono inne priorytety w zakresie rozwoju sieci tramwajowej. Realizowany jest w tej chwili tramwaj na Ruczaj, budowa połączenia tramwajowego Wielicka-Lipska, a w dalszej kolejności modernizacja, jak wspomniałem linii Rondo Mogilskie - Plac Centralny, z dostosowaniem do wymogów KST. Analizowany jest przebieg Rondo Mogilskie - Mistrzejowice, przez ulicę Meissnera, a więc bezpośrednio w sąsiedztwie hali oraz tramwaj do Górki Narodowej.
majerko: a chińczycy to coś będą budować w Krakowie ?
Zaproszeni_Goscie: Chińskie firmy próbowały podjąć prace właśnie Hali Widowiskowo-Sportowej w Czyżynach, nawet startując w przetargu, ale już na etapie formalnym nie zostały zakwalifikowane.
grzeski78: Panie Prezydencie co budową S7, II odcinka? Czy nie można przebudować Wielickiej do centrum tak, aby powstała ścieżka rowerowa zwłaszcza od Szpitala do centrum?
Zaproszeni_Goscie: Jest przygotowany projekt przebudowy i modernizacji ul. Wielickiej, od skrzyżowania ul. Okólnej do skrzyżowania Nowosądecka – Wielicka - Kamińskiego i on przewiduje budowę ścieżki rowerowej.
osiedle_zlocien: Co z tymi przystankami i ich obniżaniem na Kapelance i Monte Cassino? Czy te 2 mln to nie jest wyrzucanie pieniędzy w błoto? Może lepiej odsunąć skrajnie peronu od główki szyny i zostawić wysokość przystanków?
Zaproszeni_Goscie: Temat jest aktualnie realizowany. W ramach realizacji linii tramwajowej Kapelanka – Brożka -Kampus UJ i jest on konsekwencją kwalifikowania tego odcinka i uzyskiwania parametrów kolejnej linii KST. Ze względu na eksploatacje na tym odcinku tramwajów typu Bombardier perony muszą być obniżone.
krakowiak: Witam. Dawniej było głośno o przedłużeniu ul. Wita Stwosza do ul. Doktora Twardego. Czy powstanie kiedyś ten łącznik? Na pewno odkorkowałyby się ulice: Wrocławska, Prądnicka i może trochę al. 29 listopada.
Zaproszeni_Goscie: Rzeczywiście, jest to bardzo ważny element układu komunikacyjnego miasta, jest koncepcja budowy tego układu drogowego, natomiast oczekujemy na partnera, który w tym rejonie będzie budował obiekty kubaturowe, mieszkaniowe, biurowe i chcemy traktować tę inwestycję, jako wspólne przedsięwzięcie.
nil: Dlaczego budowa Ronda Ofiar Katynia znowu ma takie opóźnienie? W tym roku nie ma ani powodzi, ani grunt się nie zapadł...
Zaproszeni_Goscie: Według zapewnień wykonawcy, Rondo Ofiar Katynia winno być przygotowane do odbiorów technicznych i pozwolenia na użytkowanie we wrześniu br., natomiast trzeba sobie zdawać sprawę, że jest to najbardziej skomplikowana inwestycja komunikacyjna w Krakowie. Trzypoziomowe skrzyżowanie, z najdłuższą estakadą drogową.
tramwajem: Czy miasto planuje przedłużyć linię tramwajową z Ruczaju do Skawiny?
Zaproszeni_Goscie: W planach do 2020 roku nie przewiduje się takiej inwestycji, choć miasto posiada koncepcje takiego rozwiązania.
Python: Nie obawiają się panowie konkurencji innych miast? Nowoczesne hale są w wielu miejscach (Łódź, Katowice, Sopot) i tam mają już doświadczenie w organizowaniu imprez
Zaproszeni_Goscie: Kraków również ma duże doświadczenie w organizowaniu imprez, w których uczestniczy kilkudziesięciotysięczna, a w przypadku pielgrzymek Papieża, nawet kilkumilionowa ilość uczestników. Kraków w stosunku do innych miast jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Europie, które odwiedza ponad 8 mln turystów rocznie i jest uznaną metropolią w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie bez znaczenia dla organizowania dużych imprez jest również 240 tys. środowisko akademickie, dla którego znaczna część oferty kulturalnej miasta jest przeznaczona. Poza tym Kraków cieszy się ogromnym zainteresowaniem światowych organizacji sportowych, które chcą u nas organizować imprezy sportowe.
siatkarka: Czy na hali w Czyżynach - jak już powstanie - będzie można tak po prostu, z grupą znajomych, zarezerwować boisko do siatki pograć w cywilizowanych warunkach :)?
Zaproszeni_Goscie: Hala Widowiskowo-Sportowa w Czyżynach będzie posiadać dwie hale - dużą na 15 tys. widzów, z możliwością rozgrywania 14 rodzajów dyscyplin sportowych, w tym również zawodów lekkoatletycznych
oraz małą halę sportową, która może być właśnie ofertą dla mieszkańców miasta i spełniać funkcje sportowo-rekreacyjną.
misia_kasia: Skoro Kraków nie ma pieniędzy to za co będzie budowana ta hala w Czyżynach??
Zaproszeni_Goscie: Hala posiada zabezpieczenie finansowe w oparciu o umowę kredytową zawartą pomiędzy Agencją Rozwoju Miasta a bankiem kredytującym, która gwarantuje realizację tej inwestycji.
bart: Czy w zagospodarowaniu terenu wokół hali przewidziano miejsce na infrastrukturę towarzyszącą, taką jak np. hotel, sklepy? Jeśli tak, to kto będzie ich inwestorem i operatorem: miasto, czy wyłonione w przetargu podmioty?
Zaproszeni_Goscie: Tak, przewidujemy możliwość realizacji inwestycji komercyjnych, a podmioty je realizujące będą wybrane w wyniku przetargu.
Lagiewniki_XXI: Trwają pierwsze wyburzenia pod Trasę Łagiewnicką. Kiedy rozpocznie się budowa i Kraków uzyska połączenie Kurdwanowa z Ruczajem?
Zaproszeni_Goscie: Obecnie trwa procedura uzyskania decyzji administracyjnych na realizację tej trasy, a środki w budżecie zabezpieczone są do roku 2014, dlatego też, by przyspieszyć jej realizację, będziemy szukać partnera prywatnego, który w formule PPP zrealizowałby tę inwestycję.
krakowiak: Czy miasto znajdzie pieniądze na remonty torowisk m. in. torowiska na Limanowskiego, w którym bardzo często dochodzi do wyskakiwania szyn?? Przecież to zagraża ludziom i może dojść do katastrofy.
Zaproszeni_Goscie: Mamy świadomość i ocenę stanu technicznego tego torowiska i podejmujemy działania, które pozwolą w jak najszybszym czasie na pozyskanie dodatkowych środków na remont i zdecydowaną poprawę stanu technicznego, by w pełni zapewnić bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku.
lech_taczka: Po Krakowie jeździ od niedawna autobus w barwach MZK Warszawa. Czy to trzeci przewoźnik w Krakowie?
Zaproszeni_Goscie: Jest to autobus testowany przez MPK i będzie eksploatowany do połowy lipca.
Bob: Dlaczego odrzucono ofertę firmy SMG jako organizatora imprez w Krakowie ?
Zaproszeni_Goscie: SMG nie złożyło oferty.
Python: W jakim stopniu Kraków jest zdeterminowany, aby być miastem-gospodarzem MŚ w siatkówce? Piłkarskie Euro nam uciekło i szkoda, żeby tym razem było tak samo.
Zaproszeni_Goscie: Wybudowanie hali daje nam szansę organizowania tej imprezy. W wymaganym czasie został złożony wniosek formalny, a teraz poprzez budowę hali, gwarantując termin jej realizacji, będziemy zabiegać, by wybór padł właśnie na Kraków.
obywatelix: Czy miasto już ma w swoim posiadaniu grunty potrzebne do dokończenia ulicy LEMA?
Zaproszeni_Goscie: Tak, miasto posiada prawo do dysponowania terenem dla realizacji łączników ul. Lema z ul. Mogilską. Nawet dokonano wyburzeń obiektów, które znajdowały się na trasie przyszłych łącznic ulicy Lema.
chinamen: A tak sobie myślę, czy nie jest to obiekt zbyt mały jak na Krakow?
Zaproszeni_Goscie: Przeprowadzone analizy i wykonane studium wykonalności, oraz analiza efektywności tego obiektu, w oparciu o doświadczenia europejskie wskazały, że zaprojektowana pojemność hali jest optymalną.
kobbzzu: Czy w roku 2012 będą w Krakowie realizowane jakieś większe inwestycje? Może warto zrobić rok, dwa lata przerwy, by dać wytchnąć finansom miasta?
Zaproszeni_Goscie: Przede wszystkim będą kontynuowane inwestycje, takie jak budowa Centrum Kongresowego, Hali w Czyżynach oraz realizacja zakładu termicznej utylizacji odpadów komunalnych. Środki na dwa pierwsze zabezpieczone są w wieloletnim planie inwestycyjnym miasta, spalarnia zaś będzie finansowana w prawie 60% ze środków europejskich, a w 40% przez zaciągnięty kredyt KHK w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a więc nie będzie obciążać budżetu miasta.
krakowiak: Moje kolejne pytanie: Kiedy rozpoczną się inwestycje (najlepiej w latach): tramwaj na Prądnik Czerwony, tramwaj do Górki Narodowej i na Azory, na al. Słowackiego oraz łącznik tramwajowy Lipska – Wielicka.
Zaproszeni_Goscie: Rozpoczęcie realizacji inwestycji tramwajowej Lipska-Wielicka powinno nastąpić w roku 2013, natomiast pozostałe inwestycje tramwajowe są przewidziane po roku 2014, w momencie przedstawienia programu finansowania ze środków Unii Europejskiej na okres 2014-2020.
tramwajem: Czy są jakieś szanse na powstanie linii tramwajowej z Salwatora do Przegorzał?
Zaproszeni_Goscie: Miasto posiada koncepcje budowy tego odcinka tramwajowego, ale jego budowa powiązana jest z realizacją trasy zwierzynieckiej, i węzłem Księcia Józefa łączącym odcinek trasy z tunelu pod Wzgórzem św. Bronisławy i mostu przez Wisłę.
Michal_Mlody: Kiedy będzie remont Mogilskiej? Czy powstanie wtedy droga dla rowerów w tym newralgicznym ciągu??
Zaproszeni_Goscie: Przebudowę ulicy Mogilskiej wraz z torowiskiem tramwajowym i budową ścieżek rowerowych przewidujemy w latach 2012-2013.
tramwajem: Kiedy będą kupowane jakieś nowe tramwaje do Krakowa?
Zaproszeni_Goscie: Jest podpisany kontrakt na zakup 24 wagonów tramwajowych typu Bombardier, realizacja ich rozpocznie się od I półrocza 2012 (dostawy).
nil: Co to są uroczyska i na czym będą polegały udogodnienia dla rowerzystów przy dojeździe do nich?
Zaproszeni_Goscie: Jest to szlak rowerowy na terenie Lasu Wolskiego utworzony przez Fundację Ogród Zoologiczny - Las Wolski przy współpracy z ZIKiT, który tworzy system ścieżek rowerowych do tych atrakcyjnych miejsc.
ziomek: Czy nie można budować tramwaju do Przegorzał nie wiążąc tej inwestycji z trasą Zwierzyniecką?
Zaproszeni_Goscie: W priorytetach realizacji rozbudowy linii tramwajowych w Krakowie uzasadnianych wielkością potoków pasażerskich, linia ta znajduje się na dalszym miejscu, i w związku z tym przewidywana była do realizacji właśnie w ramach budowy trzeciej obwodnicy Krakowa.
obywatelix: Gdzie Holendrzy wybudują boisko przed Euro 2012? W której dzielnicy?
Zaproszeni_Goscie: Holendrzy podpisali umowę z miastem na korzystanie z centrum pobytowego z wykorzystaniem stadionu Wisły i w ramach tej umowy zadeklarowali budowę boiska wielofunkcyjnego typu Orlik, oraz sfinansowanie kursu dla 25 animatorów-trenerów.
obywatelix: Jakie konkretne inwestycje przejdą z ZIKiT do ZIM?
Zaproszeni_Goscie: Na chwilę obecną nie podjęto jeszcze uchwały o utworzeniu jednostki Zarząd Inwestycji Miejskich. Od wczoraj jest procedowanie przez Radę Miasta Krakowa i najprawdopodobniej rozstrzygnięcie w tej sprawie zapadnie we wrześniu.
majerko: Czy w najbliższym czasie powstanie w Krakowie jakiś most przez Wisłę?
Zaproszeni_Goscie: Miasto obecnie posiada dokumentację wykonawczą i stosowne decyzje administracyjne na budowę kładki pieszo-rowerowej Ludwinów-Stare Miasto i w przypadku pojawienia się możliwości współfinansowania ze środków Unii Europejskiej mogłoby realizować ją w najbliższym czasie. Natomiast kolejny most przez Wisłę będzie realizowany w ramach odcinka drogi ekspresowej S7 pomiędzy węzłami Rybitwy - Igołomska, a rozpoczęcie realizacji nastąpi w momencie przyznania środków przez Ministra Infrastruktury na jego realizację.
marcin: Po co ma powstawać ZIM??? Wtedy ZIKiT będzie miał ograniczone kompetencje i jego nazwa się zmieni na ZT (Zarząd Transportu)?
Zaproszeni_Goscie: ZIM ma przede wszystkim przejąć inwestycje realizowane dotychczas przez jednostki Urzędu Miasta Krakowa, natomiast w następnym etapie mogą być rozważane przejęcie największych inwestycji przygotowywanych przez jednostki budżetowe typu ZIKIT, ZBK.
W Krakowie w okresie 2011-2013 realizowanych jest 260 inwestycji i nie ma takiego pomysłu, aby pozbawiać ZIKiTu realizacji inwestycji drogowych poza trzecią obwodnicą, ewentualnie ul. Kocmyrzowską i Igołomską.
Python: Czy siatkarskie MŚ 2014 to jedyna impreza, o którą na razie się staramy? Czy zabiegają państwo już o jakieś inne?
Zaproszeni_Goscie: Zabiegamy o kolejną imprezę rangi międzynarodowej, czyli Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej w 2016 roku.
Leonek: Z czego wynika ponad dwukrotnie mniejsze pozyskiwanie funduszy UE na jednego mieszkańca niż we Wrocławiu? Dlaczego największe inwestycje są w tak małym stopniu finansowane z funduszy UE?
Zaproszeni_Goscie: Nie wiem, skąd te informacje, ale według danych zebranych z urzędów największych miast w roku 2010 Kraków jest liderem w pozyskiwaniu ilości środków europejskich na jednego mieszkańca dla inwestycji realizowanych z budżetu miasta. Poza tym Kraków pozyskuje dla rozwoju systemu infrastruktury komunalnej znaczne środki z Unii Europejskiej, dla inwestycji realizowanych przez spółki komunalne.
Moderator: To jest ostatnie pytanie do zaproszonych gości.
chinamen: a tak szczerze to który obiekt sie panu najbardziej podoba - kongresowe centrum, czy hala w Czyżynach?
Zaproszeni_Goscie: Obydwa będą symbolami miasta.
Zaproszeni_Goscie: Dziękujemy bardzo za udział w dzisiejszej rozmowie, bardzo się cieszę z tak szerokiego wachlarza pytań, staraliśmy się odpowiedzieć na jak najwięcej z nich. Równocześnie przepraszamy, że nie wszyscy z Państwa mogli uzyskać odpowiedź.