Po kilku miesiącach nieobecności, skarbonka Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa wróciła na Rynek Główny. Jej konstrukcja została wzmocniona, a elementy, z których jest wykonana są bardziej odporne na uszkodzenia.
– Ta skarbonka to jeden z symboli naszego miasta, dlatego jej nieobecność na Rynku Głównym nie mogła trwać długo. Stąd wsparliśmy inicjatywę jej naprawy i wzmocnienia – mówił podczas ustawiania nowej skarbonki Tadeusz Trzmiel, Zastępca Prezydenta Krakowa. Z kolei przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa prof. Franciszek Ziejka przypomniał, że skarbonka wrosła w pejzaż naszego miasta. – W tym miejscu stoi od 1978 roku, a wrzucane do niej datki przez krakowian i turystów znacząco przyczyniły się do odnowy Krakowa – mówił prof. Ziejka.
Modernizacja skarbonki została nieodpłatnie przeprowadzona przez firmy Piklington IGP i Bobicki Arte, Konserwacja Zabytków i Dzieł Sztuki. Zastosowano antywłamaniowe i specjalnie wzmocnione szkło, odporne na uderzenia i czynniki atmosferyczne. Bardziej wytrzymała jest też metalowa konstrukcja skarbonki. Zastosowano też nowe mocowania do szkła, które redukują naprężenia.
Warto wiedzieć, że po raz pierwszy skarbonka została ustawiona na Rynku Głównym 18 grudnia 1978 roku, w dniu powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Jej projektantem jest krakowski architekt Jacek Piórecki.