górne tło

Wygraj książkę z Wydawnictwa Literackiego

Ponieważ wśród naszych Czytelników jest coraz więcej osób z zagranicy, w tym tygodniu mamy dla nich specjalny prezent – historię krakowskiego getta, opowiedzianą przez aptekarza Tadeusza Pankiewicza i przetłumaczoną na język angielski. Przypominamy też, że w niedzielę odbywa się Marsz Pamięci z okazji 71. rocznicy likwidacji getta krakowskiego.

Tadeusz Pankiewicz patrząc na rozgrywającą się pod oknami apteki tragedię krakowskich Żydów uratował ich od niepamięci – spisał wiernie dzieje getta. Książka została opublikowana po raz pierwszy w 1947 r.

Pankiewicz pracował i mieszkał przez dwa i pół roku w getcie. Przeżył wszystkie etapy jego istnienia: od zamknięcia bram i pierwszych szykan, poprzez wysiedlenia, coraz groźniejsze i okrutniej przeprowadzane, aż po zupełną likwidację. W ciągu tego czasu apteka „Pod Orłem" pełniła – oprócz normalnych swych funkcji, które z czasem coraz bardziej się kurczyły – rolę azylu i punktu kontaktowego dwu światów: zamkniętej w murach ludności żydowskiej i „wolnej", żyjącej poza nimi; jej personel zaś stał się łącznikiem między tymi dwoma światami. Tu można było przeczytać ostatnie wiadomości z frontu, zapoznać się z treścią prasy podziemnej, znaleźć schronienie podczas nocnych aresztowań. Tu zostawiano listy i paczki dla osób mieszkających po stronie aryjskiej jak również odbierano od nich wiadomości i przesyłki. Ci nieliczni mieszkańcy getta, którzy zdołali przeżyć okrutny czas wojny, zachowali do dziś we wdzięcznej pamięci aptekę „Pod Orłem" i jej właściciela...

One Polish pharmacist's eyewitness account of the history of the Krakow Ghetto. First published in 1947, Tadeusz Pankiewicz's memoir vividly depicts the horrors inflicted upon the inhabitants of the Jewish district. From his pharmacy in the heart of the ghetto, Pankiewicz watched a tragedy unfold -- a tragedy that would claim the lives of his friends and neighbours.


KONKURS

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego, mamy dla Was dwa egzemplarze książki. Rozlosujemy ją wśród osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie:

Gdzie znajduje się Apteka Pod Orłem i które krakowskie muzeum opiekuje się ekspozycją?

Odpowiedzi (zawierające imię, nazwisko, adres i telefon kontaktowy) prosimy przesyłać do10 marca (poniedziałek), do godz.9, na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl. W temacie maila należy wpisać: WYDAWNICTWO LITERACKIE. O wygranej laureaci zostaną poinformowani indywidualnie.

Prosimy o załączenie następującego oświadczenia: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".


pankiewicz_ks