górne tło

ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich

Już dziś (13 marca, czwartek) na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II odbędzie się kolejny wykład otwarty w ramach cyklu „ABC relacji chrześcijańsko- i polsko-żydowskich". Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do budynku dydaktycznego UPJPII na ul. Franciszkańską 1.

Co naprawdę Nowy Testament mówi o zbawieniu Żydów? Co to znaczy, że można ich nazywać starszymi braćmi? Na czym polega ich rola w historii zbawienia? Jak powstał Talmud i jakie jest jego znaczenie dla wyznawców judaizmu? Skąd się wziął antysemityzm? Jaka była sytuacja społeczności żydowskich w poszczególnych regionach i krajach Europy w średniowieczu i czasach nowożytnych? Czy przypisywane Żydom mordy rytualne rzeczywiście miały miejsce? Jak narodził się syjonizm? Jakie treści propagują publikacje typu "Protokoły mędrców Syjonu"? Czy Zagłada była wydarzeniem wyjątkowym w historii świata? Jak o niej uczyć dzisiaj? Jak pamiętają czasy Zagłady Żydzi, a jak Polacy? Co po Zagładzie mówią o Bogu teologia żydowska i teologia chrześcijańska? Na czym polegał przełom Soboru Watykańskiego II w odniesieniu do Żydów? Dlaczego wydarzył się Marzec 1968? Jak rozmawiać o trudnej wzajemnej przeszłości?

To tylko część pytań podejmowanych podczas wykładów z serii „ABC relacji...", której celem podstawowym jest przekazanie rzetelnej wiedzy o historii Żydów, ich obecności w Europie, o nauczaniu Kościoła o judaizmie obecnie i w przeszłości, o teologii relacji chrześcijańsko-żydowskich, a także o powstaniu i współczesnej historii Izraela, z uwzględnieniem trudnych relacji polsko-żydowskich.

Program wykładu został opracowany przez bp. dr. hab. Grzegorza Rysia (aspekt historyczny), ks. prof. dr. hab. Łukasza Kamykowskiego (aspekt filozoficzny i teologiczny) oraz dr. Macieja Kozłowskiego, byłego ambasadora RP w Izraelu (aspekt społeczno-polityczny). Obok nich wśród wykładowców są inni znawcy problematyki, m.in. pracownicy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie (Nili Amit, Piotr Kowalik) i Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (dr Piotr Setkiewicz, dr Piotr Trojański), a także: ks. dr Manfred Deselaers (Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu), dr hab. Michał Galas (UJ), dr hab. Jolanta Żyndul (UW).

Wykład "ABC..." odbywa się w tym roku po raz czwarty. Osobą odpowiedzialną za projekt jest ks. prof. Łukasz Kamykowski, dyrektor ITFED UPJPII, teolog fundamentalny, specjalista w dziedzinie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego (w aspekcie religijnym).

PLAN WYKŁADÓW PDF

abc relacji